Czy witamina B1 odstrasza komary?
Istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tego, czy faktycznie witamina B1 ma znaczenie w kontekście ochrony przed komarami. Przeprowadzono sporo badań naukowych, ale jest ich niewiele, a wyniki nie są jednoznaczne. Czy przyjmowanie witaminy B1 odstrasza komary? Czy suplement ma wpływ na to, że człowiek staje się dla komarów bardziej ”atrakcyjny”? Wyjaśniamy poniżej.
Witamina B1, inaczej zwana tiaminą, sama w sobie jest cennym składnikiem, którego potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Wpływa ona między innymi na poprawną pracę układu nerwowego, ponieważ bierze udział w syntezie neuroprzekaźników. Jej niedobory mogą skutkować pojawieniem się przewlekłego zmęczenia, zaburzeniami koncentracji, a nawet depresji.
Ponadto tiamina wspiera pracę układu immunologicznego, chroniąc nas przed atakiem bakterii i wirusów. Dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne, więc pozwala na wydalenie z organizmu toksycznych substancji.
Wokół tego tematu krąży wiele mitów oraz niedomówień. Bowiem żadne badania nie dowodzą tego, że witamina B1 ma większe właściwości odstraszające komary. Dotyczy to zarówno suplementacji tiaminy, jak i używania preparatów zewnętrznych, np. plastrów z witaminą B1.
Para amerykańskich naukowców Anthony Ives i Susan Paskewitz przeprowadziła badania, których celem miało być zaprzeczenie lub potwierdzenie teorii odnoszącej się do skuteczności suplementowania witaminy B1 w celu odstraszenia komarów. Uczestnicy eksperymentu byli podzieleni na dwie grupy: jedna miała przyjmować tabletki z tiaminą, druga wersję placebo przez tydzień. Następnie po siedmiu dniach grupy te zamieniały się zadaniem. Wyniki eksperymentu były jednoznaczne: substancja przyjmowana w obu wersjach nie wpłynęła na atrakcyjność uczestników w oczach komarów. Wyniki badań przeprowadzane w późniejszych latach nie różniły się znacząco od tych wspomnianych wcześniej lub wykazały, że witamina B1 ma niewielki wpływ na ochronę przed komarami.
Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na walkę z komarami. W celu ich odstraszenia najlepiej sięgać po naturalne środki. Są one przyjazne dla naszej skóry i nie podrażniają jej. Co warto zastosować? Pierwszym ze sposobów są olejki eteryczne, którymi możesz spryskać całe ciało. Najlepiej sprawdzi się olejek herbaciany lub wyciąg z kwiatów pomarańczy.
Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejesz szklankę żytniej wódki i 20 mililitrów ulubionego olejku eterycznego. Na koniec potrząśnij butelką, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły i spryskaj równomiernie całe ciało. Omijaj okolice oczu i ust, gdyż mieszanka ta może mieć działanie podrażniające te miejsca.
Jeśli już przytrafi ci się niemiła niespodzianka w postaci swędzącego bąbla po ugryzieniu komara, możesz temu zaradzić, stosując domowe sposoby babci. Wystarczy podrażnione miejsce posmarować niewielką ilością spirytusu, perfum lub octu: preparaty te mają działanie antybakteryjne i oczyszczające. Kiedy oprócz ugryzienia pojawia się obrzęk, przyłóż do niego kostkę lodu albo posmaruj skórę wyciągiem z aloesu. Najlepiej zastosować oba specyfiki razem, co pomoże w obkurczeniu naczyń krwionośnych oraz w zlikwidowaniu stanu zapalnego.
Zobacz też:
Witamina D w leczeniu raka jajnika. Może chronić przed przerzutami