Czym jest nietolerancja laktozy i co zrobić, jeśli jesteśmy na nią skazani?
Problemy trawienne wydają się być czymś normalnym przy dzisiejszym tempie życia oraz przy produktach jakie zjadamy. Jedzenie na każdym kroku jest pełne konserwantów, aromatów czy sztucznych barwinków, które negatywne wpływają na nasz układ trawienny, dlatego też większość osób coraz mniej przejmuje się, gdy cierpi z powodu problemów trawiennym, myśląc, że to przez niezdrową dietę lub stres. Jednak co w momencie kiedy okaże się, że cierpimy na alergie pokarmowe, które są przyczyną wielu problemów trawiennych i nie tylko. Nietolerancja laktozy to problem z którym zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Czy jest jakiś sposób, aby poradzić sobie z nietolerancją laktozy?
Osoby z nietolerancją laktozy muszą unikać mleka oraz produktów mlecznych, dlatego że nabiał zawiera naturalny cukier, którego organizm nie toleruje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ciału brakuje konkretnego enzymu, który byłby w stanie rozbijać cukier. Enzym ten nazywany jest laktaza i wytwarzany jest w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Bez tego enzymu, nie jesteśmy w stanie wchłaniać laktozy i dlatego też, osoby które nie tolerują laktozy są skazane na brak tego właśnie enzymu.
Spożywając produkty mleczne, w których występuje laktoza, możemy zaobserwować, że przedostaje się ona przez cały organizm, aż do jelita grubego. W momencie „drogi” laktoza u osób z nie tolerancją wywołuje ból, nieprzyjemne skurcze, wzdęcia, gazy i uczucie ciężkości. Intensywność tych objawów może się zmieniać w zależności od tego w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie przyswoić laktozę. Niektóre osoby tolerują na przykład minimalne ilości i objawy jakie u nich występują są nie groźne. Jednak są też ludzie, którzy w ogóle nie mogą spożywać produktów mlecznych.
Niektórzy na pewno zastanawiają się jaką dietę stosują osoby z nietolerancją laktozy. Otóż, ludzie którzy cierpią z powodu nietolerancji laktozy stoją przed wyzwaniem stworzenia diety, która będzie pozbawiona nabiału ale także, bogata w wapń. Jak wiadomo wapń jest potrzebny do utrzymania prawidłowego stanu naszych kości. Chociaż mleko uważane jest za źródło wapnia numer jeden, to są faktycznie produkty, które mają go w podobnej ilości co mleko. Należą do nich nasiona sezamu, zielone warzywa liściaste, migdały oraz ryby. Można również przyjmować preparaty z wysoką zawartością wapnia, lecz najbezpieczniej skonsultować to z lekarzem, który poinformuje nas jaka dawka wapnia będzie dla nas najlepsza.
Oczywiście najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi serie badań w celu ustalenia czy cierpimy na nietolerancję laktozy. Jeśli więc cierpisz na objawy nietolerancji laktozy takie jak: bolesne skurcze brzucha, biegunka, wymioty, wzdęcia czy gazy, to najwyższy czas, aby udać się na konsultację do lekarza. Pomoże ci on wykluczyć już potwierdzić, czy faktycznie cierpisz z powodu nietolerancji laktozy.