Reklama

Czytanie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnej choroby

Choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak demencja czy Alzheimer w większości przypadku dotyczą osób starszych. Niestety naukowcy nadal nie zdołali wynaleźć skutecznego leku, który mógłby przeciwdziałać obumieraniu mózgu. Istnieją jednak pewne rozwiązania, dzięki którym w znacznym stopniu możemy zmniejszać ryzyko wystąpienia kłopotów z pamięcią. Wystarczy regularnie czytać

Choroba Alzheimera - kogo dotyczy

Choroba Alzheimera to zespół objawów zaburzeń funkcji poznawczych i zachowań, które w znacznym stopniu utrudniają, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Czynnikami ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo choroby Alzheimera są m.in.: podeszły wiek, cukrzyca, występowanie tej samej choroby u któregoś członka rodziny, mutacje genów powodujące rodzinną postać Alzheimera. 

Jednak lekarze nie są w stanie stwierdzić, co dokładnie wpływa na pojawienie się choroby.

Naukowcy szacują, że na otępienie choruje około 10 proc. osób powyżej 65. roku życia i 20 proc. powyżej 75. roku życia. Choroba Alzheimera dotyczy ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Do 2050 roku liczba chorych na Alzheimera prawdopodobnie wzrośnie aż trzykrotnie.

Reklama

Czytaj także: Kobiety są bardziej podatne na chorobę Alzheimera. Wiadomo dlaczego

Czytanie zmniejsza ryzyko wystąpienia Alzheimera

Naukowcy z dziedziny neurologii są zgodni - osoby regularnie czytające są mniej narażone na wystąpienie u nich problemów m.in. z demencją. Czytanie pozytywnie wpływa na pamięć epizodyczną i pamięć roboczą, a te wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu.

Warto wiedzieć: Jak czytanie wpływa na nasz mózg?

Naukowcy z Beckman Institute for Advanced Science and Technology przy Uniwersytecie Illinois przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że czytanie m.in. książek poprawiło pamięć uczestników eksperymentu. W badaniu uczestniczyło 76 osób w wieku od 60 do 79 lat. Seniorzy przez pięć dni w tygodniu czytali codziennie przez 90 minut, a całe badanie trwało osiem tygodni.   

Czytanie powoduje korzystne zmiany w mózgu, wzmaga pracę neuronów, czego konsekwencją jest zwiększenie połączeń nerwowych. Ponadto czytanie dla przyjemności zdecydowanie obniża poziom stresu i działa prozdrowotnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alzheimer | czytanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy