Reklama

Wczesne objawy Alzheimera - wcale nie kłopoty z pamięcią

Wahania nastroju i stany depresyjne - okazuje się, że mogą być to pierwsze, wczesne objawy choroby Alzheimera. Najnowsze badania naukowe przynoszą zaskakujące wnioski.

Jądro motywacji

Naukowcy z Indiana University School of Medicine przeprowadzając nowe badania na temat rozwoju choroby Alzheimera skoncentrowali się na zbadaniu działania jądra półleżącego w prążkowiu - jednego z podstawowych typów jąder komórkowych w mózgu. Prążkowie natomiast jest obszarem odpowiadającym za mechanizm nagrody i kształtującym przez to motywację człowieka.

W badaniach choroby Alzheimera ta część mózgu była do tej pory często pomijana i nie nie została do końca zbadana. Wykryto jednak, że w przebiegu choroby objętość jądra półleżącego w obszarze prążkowia jest zredukowana. 

Reklama

Zobacz również: Witamina D wiosną. Czy konieczna jest suplementacja?

Jak się okazuje nie dzieje się tak bez przyczyny. Bardzo wczesnymi objawami rozwoju choroby Alzheimera mogą być bowiem apatia, depresja, drażliwość i wahania nastroju. 

“Objawy neuropsychiatryczne, takie jak apatia czy drażliwość, występują jednak wcześniej niż problemy z pamięcią, dlatego trudno jest w porę zareagować. Musimy zatem zrozumieć, dlaczego te objawy się pojawiają i w jaki sposób powiązane są z deficytami poznawczymi" - pisze na łamach pisma "Molecular Psychiatry" autorka analizy dr Yao-Ying Ma z Indiana University School of Medicine. 

Zobacz również: Objawy cukrzycy widoczne także w ustach. Na co zwrócić uwagę?

Odkrycie pomoże w leczeniu?

Zespół naukowców zidentyfikował w badanym obszarze receptory CP-AMPA znajdujące się jądrze półleżącym. Odpowiadają one za przekaźnictwo synaptyczne i są przepuszczalne dla jonów wapnia.

Nadmiar tego pierwiastka w mózgu może prowadzić do zamierania tej struktury, a co za tym idzie zmniejszać motywację i poczucie sprawczości.

Wydaje się więc, że terapia przeciwdziałająca uszkodzeniu receptorów CP-AMPA mogłaby teoretycznie spowolnić rozwój Alzheimera u pacjentów we wczesnym stadium choroby.

Zobacz również:

To sekret długowieczności? Tkwi w tych produktach spożywczych!

Produkty, które warto wyeliminować z diety po 50. roku życia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alzheimer | zdrowie | depresja | demencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy