Detoksykacja organizmu: Jak ją przeprowadzić?
Detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji, toksyn i wolnych rodników w dużej części odbywa się w sposób naturalny. Służą temu narządy układu wydalniczego, moczowego i pokarmowego, ale też układ krążenia i układ limfatyczny. Przed nami stoją jednak dwa zadania: po pierwsze nie szkodzić - poprzez niezdrowe żywienie i złe nawyki, po drugie wspierać organizm w procesach oczyszczania - na różne sposoby.
Detoksykacja, czyli inaczej detoks w swej nazwie zawiera cząstkę wspólną ze słowem - toksyna. Co to są toksyny i skąd się biorą? Toksyny to substancje chemiczne wytwarzane przez organizmy żywe trujące dla innych organizmów. Do naszego organizmu toksyny dostają się różnymi drogami. Część z nich produkuje sam organizm, są to substancje zwane metabolitami, będące skutkiem ubocznym procesów metabolicznych. Toksyny przede wszystkim jednak docierają wraz z pożywieniem i bezpośrednio z otaczającego nas środowiska.
Toksyny to na przykład pestycydy znajdujące się w przemysłowo wytwarzanej żywności i lekach. To także ftalany stosowane w przemyśle spożywczym i w produkcji opakowań, pleśń, konserwanty w żywności i kosmetykach, dioksyny znajdujące się w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, metale ciężkie znajdujące się w wodzie pitnej czy w rybach oraz chlor obecny w środkach czyszczących i w wodzie pitnej.
Po pierwsze powinniśmy zapobiegać dostarczaniu toksyn do organizmu. To od nas zależy, jaką wybierzemy żywność, kosmetyki czy środki czyszczące wykorzystywane w domu. Starajmy się spożywać żywność naturalną, unikać produktów wysoko przetworzonych, w których składzie znajdują się barwniki, dodatki smakowe i konserwanty. Do sprzątania domu wybierzmy środki naturalne, jak woda z octem, soda, woda z sokiem z cytryny. Kosmetyki powinny być oparte na naturalnych składnikach bez sztucznych dodatków zapachowych, barwników, parabenów. Nie zawsze mamy wpływ na powietrze, którym oddychamy lub na ilość spalin wokół nas, ciężko też czasem pozbawić się filiżanki kawy czy słodkich przekąsek. Dlatego ważne jest regularne oczyszczanie organizmu.
W naszym organizmie niezwykle ważną rolę pełni jelito grube, wątroba i nerki. Jelita - jak pokazują badania naukowców - odpowiadają za 70% odporności człowieka. Toksyny, które pozostają w wątrobie i jelitach są przyczyną wielu dolegliwości. Detoksykacja organizmu może zostać przeprowadzana na kilka sposobów. Najczęściej zaleca się zastosowanie odpowiedniej diety, ale detoksykacja organizmu odbywa się również dzięki aktywności fizycznej czy wizycie w saunie (tylko dla osób, które nie mają problemów z układem krążenia) poprzez wypocenie toksyn. Wśród czynności wspomagających procesy oczyszczające organizm wymienia się również jogę.
By stale wspierać procesy oczyszczania organizmu, możemy, obok aktywnego stylu życia i zdrowych nawyków, regularnie spożywać produkty oczyszczające wątrobę, jelita i nerki. Można też jednorazowo zastosować specjalistyczną kilkudniową dietę oczyszczającą lub głodówkę, będącą najbardziej agresywną formą oczyszczania, która nie wszystkim jest zalecana. Głodówek nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i młodzież oraz osoby przewlekle chore i zażywające leki na stałe.
Błonnik to włókno pokarmowe, z pomocą którego oczyszczamy jelita i przywracamy równowagę mikroflorze jelitowej. Błonnik znajdziemy w kaszy jaglanej, mące z pełnego przemiału, pieczywie pełnoziarnistym, owocach (porzeczki i maliny), ziarnach słonecznika, pestkach dyni, siemieniu lnianym i nasionach chia. Do spożywania pokarmów z dużą zawartością błonnika trzeba przyzwyczajać się powoli, a bez odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia błonnik może powodować zaparcia.
Woda filtruje nerki i usuwa uboczne produkty przemiany materii. Niedobór wody skutkuje licznymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy, suchość skóry, zaparcia. Zalecana ilość wody to 2 litry dziennie. Najlepiej zacząć dzień od szklanki wody, podobnie wypić jedną tuż przed snem.
Sok z cytryny z wodą wspomaga pracę wątroby i jej oczyszczanie ze szkodliwych substancji oraz ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych. Wodę z cytryną warto pić na czczo, by pobudzić jelita do pracy.
Zielona herbata zawiera polifenole, organiczne związki chemiczne, które skutecznie oczyszczą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Woda do zaparzania zielonej herbaty powinna mieć nie więcej niż 80°C.
Żurawina ma działanie moczopędne, przez co przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Pomaga usuwać szkodliwe substancje również przez obecny w niej błonnik i antocyjany z grupy przeciwutleniaczy, które pomagają niszczyć wolne rodniki.
Buraki odkwaszają, oczyszczają, usprawniają pracę wątroby i woreczka żółciowego. Jak działają na organizm? Wypłukują toksyny z organizmu i ułatwiają jego oczyszczanie poprzez eliminację mocznika z organizmu, usuwają szkodliwe drobnoustroje i hamują procesy gnilne w jelitach.
Grejpfrut bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny, wypłukuje złogi cholesterolowe, zawiera przeciwutleniacze, które pomagają niszczyć wolne rodniki. Flawonoidy zawarte w grejpfrucie oczyszczają organizm z toksyn, owoc ma bardzo dobry wpływ na wątrobę i nerki.
Napary przygotowane z ziół będą niezwykle skuteczne w walce z toksynami. Pokrzywa skutecznie oczyszcza organizm, wspomaga pracę nerek i układu moczowego, ułatwia usuwanie wody z toksynami. Ostropest plamisty wspomaga pracę wątroby, zawiera substancje działające przeciwzapalnie i ochronnie na wątrobę, wspomaga jej oczyszczanie i działa żółciopędnie. Mniszek lekarski usuwa toksyczne pozostałości po niestrawionym pożywieniu, oczyszcza krew, odtruwa organizm, usuwa kamienie nerkowe, działa moczopędnie i przeczyszczająco.
Pietruszka (natka) zawiera dużo chlorofilu, który wspomaga oczyszczanie. Działa moczopędnie, zapobiega infekcjom dróg moczowych, pomaga usuwać metabolity z organizmu.
Jeśli zdecydujemy się na intensywne oczyszczanie organizmu trwające kilka dni (tzw. głodówkę), musimy trzymać się zasad i odpowiednio się do tego przygotować. Zaleca się nawet konsultację lekarską, by wykluczyć komplikacje zdrowotne wynikające z nagłej zmiany żywienia. W czasie głodówki powinniśmy ograniczyć stres, wzmożoną aktywność fizyczną czy intensywną pracę. To raczej czas na wyciszenie organizmu. Przed głodówką właściwą, podczas której pijemy tylko niegazowaną wodę (ewentualnie wodę z sokiem z cytryny) należy stopniowo ograniczyć pokarmy, w pierwszych dniach nawadniać organizm, spożywać na przykład tylko ryż z warzywami w małych porcjach, pić herbaty ziołowe, buliony warzywne. Po kilku dniach głodówki, również należy stopniowo wracać do zwykłego jadłospisu.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl