Dieta antyoksydacyjna - antidotum na wszelkie choroby
Wielu z nas szuka sposobów, by skutecznie chronić organizm przed poważnymi chorobami, głównie nowotworowymi. Często wybieramy najprostsze rozwiązanie - zażywanie suplementów diety w tabletkach. Efekt? W jeden dzień zjadamy nawet kilkanaście różnych tabletek zapominając o tym, że nie jest to najlepsza forma dbania o zdrowie. Co zatem robić, by wzmocnić organizm i uchronić go przed poważnymi chorobami? Wystarczy wzbogacić dietę o naturalne antyoksydanty, które skutecznie eliminują wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój większości schorzeń. Sprawdźmy, które produkty zawierają ich najwięcej.
Antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami, to związki chemiczne hamujące reakcje utleniania w organizmie. Co to oznacza w praktyce? Nawet niewielkie dawki przeciwutleniaczy eliminują wolne rodniki z organizmu i nie dopuszczają do ich powstawania. Wolne rodniki odpowiedzialne są za rozwój większości chorób, w tym nowotworów. Jednak to nie wszystko. Oprócz ochrony przed chorobami antyoksydanty opóźniają również procesy starzenia się. Zapewniają nam zatem na dłużej młodość i piękny wygląd.
Antyoksydanty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to antyoksydanty endogenne, czyli wytwarzane przez organizm. Druga grupa - przeciwutleniacze egzogenne - to substancje przyjmowane z pożywieniem.
Niewątpliwie antyoksydanty potrzebne są każdemu organizmowi. Nie ważne, czy jest to człowiek młody lub stary. Przeciwutleniacze wzmacniają nasze zdrowie i usprawniają funkcjonowanie całego organizmu. Oto ich najbogatsze źródła.
Owoce i warzywa
Przyjmuje się, że większość warzyw oraz owoców zawiera substancje przeciwutleniające. Stąd powinny zająć one kluczowe miejsce w diecie. Jednak możemy wymienić kilka z nich, które wykazują najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne. Oto one:
Warzywa
- karczochy
- buraki
- pomidory
- pietruszka
- marchew
- szpinak
- awokado
- papryka
Owoce
- suszone owoce
- borówka amerykańska
- żurawina
- aronia
- czarna porzeczka
- maliny
- truskawki
- ciemne winogrona
- jabłka
- granat
- cytrusy
- melon
Spore ilości przeciwutleniaczy znajdziemy również w łososiu, drobiu, orzechach, kakao, herbacie (szczególnie zielonej), ziołach, orientalnych przyprawach, oleju rzepakowym oraz w winie. Wszystkie te produkty warto uwzględnić w naszej diecie.
Oto przykładowy dzienny jadłospis bogaty w naturalne antyoksydanty:
Śniadanie
Musli z jogurtem naturalnym z garścią mieszanki suszonych owoców, łyżeczką miodu oraz garścią borówek amerykańskich. Szklanka koktajlu z buraka i szpinaku przygotowanego z sokiem lub chudym mlekiem bez dodatku konserwantów.
Drugie śniadanie
Dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa z pastą przygotowaną z awokado i pomidorów. Kubek zielonej herbaty.
Obiad
Pierś z indyka pieczona w piekarniku, bukiet warzyw na parze, pieczony burak, sałatka ze świeżego szpinaku i pomidorów. Danie można przyprawić wedle uznania.
Kolacja
Omlet z pomidorem, orzechami i szpinakiem doprawiony orientalnymi przyprawami. Kubek zielonej herbaty.
Żywność bogata w antyoksydanty powinna zajmować kluczowe miejsce w jadłospisie przez cały rok. Warto pamiętać również o regularnym piciu wody - minimum osiem szklanek dziennie. Pozwala ona oczyścić organizm z toksyn i usprawnia jego pracę.
Uwaga na przeciwutleniacze w tabletkach
Każda wartość odżywcza oraz substancja lepiej wchłania się do organizmu, gdy dostarczamy ją w naturalnej postaci. Jeśli jemy produkty bogate w antyoksydanty, nie musimy stosować już tabletek. Nadmiar antyoksydantów w organizmie również nie jest wskazany. Możemy nabawić się wówczas dodatkowych problemów zdrowotnych.