Reklama

Dieta Clarka - przepisy, zasady

Autor tej diety, Charles Clark, jest specjalistą w zakresie żywienia. Zajmuje się badaniami dotyczącymi roli diety w profilaktyce cukrzycy. Dieta jest wskazana głównie dla osób otyłych, którym trudno jest schudnąć. Najlepiej nie stosować jej dłużej niż miesiąc. Dieta składa się z dwóch faz. W jednej i drugiej jemy 3 posiłki i wypijamy około 3 litrów wody dziennie. Uwaga, diety nie można stosować bez konsultacji z lekarzem. Nie nadaje się dla osób cierpiących na dnę moczanową, schorzenia wątroby i ze skłonnością do kamieni w nerkach czy drogach żółciowych.

Pierwszy etap – chudnięcie (pierwsze dwa tygodnie):

Jemy białko. Tyle, ile chcemy. Drób, mięso wołowe i wieprzowe, ryby oraz sery i jaja. Możemy używać masła, ale lepsze będą olej rzepakowy i oliwa. W dowolnych ilościach jemy świeże warzywa (ale nie strączkowe) i jeden owoc w ciągu dnia. Sięgamy najwyżej po 3 kromki razowego chleba dziennie.

Drugi etap – utrzymanie wagi:

Zwiększamy ilość węglowodanów do 80 g i owoców do 3 porcji. Wolno nam też jeść rośliny strączkowe i ziarna. Zakazane produkty: wszystko, co z białej mąki (pieczywo, makaron), ryż, ziemniaki, słodycze, płatki śniadaniowe, mleko, dania gotowe.

Normujemy cukier

Poziom glukozy wzrasta, gdy zjemy posiłek wysokowęglowodanowy, np. pierogi. Jednak gdy radykalnie ograniczymy węglowodany – poziom cukru zdecydowanie się obniża, a trzustka nie musi produkować dużych ilości insuliny. Tak właśnie dzieje się, gdy stosujemy dietę prof. Clarka.

Reklama

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Unikniemy efektu jo-jo, gdy będziemy aktywni. Wprawdzie według autora pierwszy etap odchudzania sprawi, że kiedy zakończymy dietę nie będzie nas męczyć apetyt na tuczące produkty, ale przed efektem jo-jo warto dodatkowo się zabezpieczyć.

Najskuteczniejszą metodą jest aktywność. Nie chodzi o wyczerpujący trening, ale codzienną porcję ruchu, np. półgodzinny spacer albo ćwiczenia izometryczne (polegające na napinaniu mięśni).

Przykładowy jadłospis

Śniadanie - 450 kcal

Jajecznica z łososiem: Usmaż jajecznicę z dwóch jaj na 2 łyżkach masła. Dodaj drobno pokrojony plasterek łososia wędzonego. Obficie posyp świeżymi ziołami. Możesz też dołożyć pokrojonego pomidora bez skórki.

Lunch - 400 kcal

Gulasz wołowy z dodatkiem warzyw: mięso wołowe (150 g), umyj i pokrój w kostkę. Oprósz solą oraz pieprzem. Podgrzej dwie łyżki oliwy na patelni i obsmaż na niej mięso.

Następnie wrzuć oczyszczone z nasion, pokrojone w kostkę żółtą i czerwoną paprykę, jedną małą papryczkę chilli oraz cebulę. Dodaj pomidory bez skórki (mogą być z puszki), a także łyżeczkę przecieru pomidorowego. Mieszając, dolewaj około szklanki rosołu.

Dopraw gulasz ziołami – świeżym tymiankiem i zieloną pietruszką. Duś mięso z warzywami przez godzinę. Podaj z łyżką kwaśnej śmietany.

Obiadokolacja - 500 kcal

Makrela z cytryną oraz kolendrą: filet ze świeżej makreli skrop sokiem z cytryny i włóż go do foremki żaroodpornej, posyp kolendrą. Na rybę połóż kawałki masła (ok 25 g), przykryj folią i upiecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy