Dieta dla cukrzyka: Co cukrzyk może jeść bez ograniczeń?
Dlaczego cukrzycy muszą ograniczać większość produktów? Co mogą jeść bez ograniczeń? Jakie przekąski cukrzycy mogą spożywać bez ryzyka?
Cukrzyk w swojej diecie musi ograniczyć spożycie bardzo wielu pokarmów. Należą do nich również zdrowe owoce, nie tylko cukry i słodycze. Dieta cukrzycowa jest restrykcyjna, gdyż ma za zadanie regulowanie ilości węglowodanów, tym samym wpływając na postępy i rozwój choroby. Nieprzestrzeganie diety może prowadzić do groźnych powikłań.
Zasadniczo cukrzycy mogą spożywać duże ilości takich pokarmów, które nie zawierają w sobie węglowodanów. Są to między innymi warzywa takie jak: seler naciowy, ogórki, sałata, rukola, kiełki, papryka, brokuły, szparagi, cukinia, szpinak, kalafior, czosnek, jarmuż i wiele innych. Również grzyby mają niską zawartość węglowodanów i mogą być włączone do diety - jednak warto unikać smażenia grzybów i zdecydować się na podduszone. Spożywanie ich w dużych ilościach może wiązać się jednak z innymi problemami, gdyż grzyby są ciężkostrawne.
Jakiś czas temu w ofercie wielu sklepów pojawił się także makaron na bazie rośliny konjac, zwanej też shirataki. Ten makaron jest bardzo niskokaloryczny i może stać się kolejnym dodatkiem diety dla cukrzyka. Pochodzący z Japonii makaron konjac składa się głównie z błonnika i wody.
Pomysłów na przekąski dla cukrzyków nie brakuje. Najczęściej są to bardzo proste przepisy, łączące składniki w bardzo apetyczny sposób. Mogą je spożywać oczywiście również osoby zdrowe. Odpowiednie przekąski dla cukrzyka to na przykład:
- Sałatka z rukoli, cebuli, ogórka i papryki.
- Surowy kalafior z dipem koperkowym.
- Chipsy z jarmużu przyprawione ziołami.
- Świeży ogórek z chudym twarogiem i plastrami łososia.
- Podgotowana fasolka szparagowa z czosnkiem i chili.
- Makaron konjac z sosem pieczarkowym.
- Mus z awokado z truskawkami.
- Duszone pieczarki z cebulą i czosnkiem.
Zobacz również:
Miażdżyca. Dlaczego jest tak niebezpieczna?
Profilaktyka miażdżycy. Założenia diety antymiażdżycowej
Arterioskleroza, czyli miażdżyca. Objawy i leczenie