Dieta dla zdrowej skóry
Skóra – powłoka chroniąca nas przed działaniem czynników zewnętrznych. W dobie obsesji na punkcie nieprzemijającej młodości wiele osób wklepuje w skórę przeróżne kremy i wymyślne specyfiki. Zdecydowanie lepsze i trwalsze efekty możemy uzyskać dbając o skórę od środka. Model odżywiania ma dla kondycji skóry kluczowe znaczenie.
Co nie służy dobrej kondycji naszej skóry? Zdecydowanie negatywny wpływ mają zanieczyszczenie środowiska, używki, zwłaszcza papierosy i alkohol, ale także słodycze i słone przekąski. Stres również zostawia na naszej cerze trwałe ślady. Szara skóra, pozbawiona blasku i jędrności nie jest najlepszą wizytówką kondycji organizmu. Jak to zmienić? Postawmy na mądre odżywianie. Włączmy do diety produkty, które wzmocnią komórki i poprawią stan skóry.
Trzeba pamiętać, że składniki odżywcze nie są skalpelem, nie zadziałają po pierwszym dniu, w którym zaczniemy je świadomie dostarczać do organizmu. Potrzeba czasu i konsekwencji, by efekty były zauważalne.
Witamina E
Migdały, orzechy włoskie, ale także dobrej jakości oleje roślinne, zwłaszcza lniany i słonecznikowy - to najlepsze źródła witaminy E, która nie bez powodu określana jest mianem witaminy młodości. Chroni lipidy naskórka i włókna kolagenowe przed zniszczeniem. Witamina E opóźnia procesy starzenia komórek, ma działanie przeciwzapalne. Dzięki niej skóra będzie bardziej miękka i elastyczna.
Beta-karoten
Najlepszym sposobem na dostarczenie komórkom beta-karotenu jest wzbogacenie diety o warzywa i owoce o żółtej, pomarańczowej i czerwonej barwie. Mowa tu o marchwi, dyni, morelach, brzoskwiniach, pomidorach i papryce. Skarbnicą beta-karotenu są również zielone warzywa liściowe, szczególnie jarmuż, nać pietruszki i selera, szpinak i sałata.
Do sałatki na bazie wybranych roślin warto dodać odrobinę dobrej jakości oleju, by zwiększyć wchłanianie witaminy A, której prekursorem jest beta-karoten. Ten jest silnym przeciwutleniaczem, neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki przed przedwczesnym starzeniem, a także szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Witamina C
Trzeci silny przeciwutleniacz znajdziemy w większości surowych warzyw i owoców, z naciskiem na czarną porzeczkę, dziką różę, natkę pietruszki, szpinak, paprykę i cytrusy. Witamina C sprzyja odtruwaniu komórek i uczestniczy w produkcji kolagenu: strażnika jędrności skóry.
Cynk
Dużą zawartością cynku pochwalić mogą się owoce morza, szczególnie małże i ostrygi. Mniejsze jego ilości znajdziemy w rybach, mięsie i produktach z pełnego przemiału. Pierwiastek działa regenerująco na skórę, bywa nazywany jej pancerzem ochronnym. Przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, jest rekomendowany dla osób ze skórą trądzikową. Na jego bazie tworzona jest znaczna ilość preparatów do pielęgnacji skóry.
Kwasy omega-3
Najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie komórkom kwasów omega 3 jest włączenie do menu tłustych ryb morskich, takich jak: łosoś, makrela, śledź czy sardynki, a także oleju lnianego, rzepakowego, orzechów, migdałów i pestek dyni. Kwasy tłuszczowe omega-3 stoją na straży prawidłowego nawodnienia komórek skóry (również w głębokich warstwach) i sprzyjają detoksykacji. Niedobory omega-3 mogą się objawiać łuszczeniem i rogowaceniem skóry, nawracającymi stanami zapalnymi i skłonnością do alergii.
Brak wody w komórkach skóry sprawia, że ta staje się sucha, szorstka, szara i popękana. Zawsze jest dobry czas, by zatroszczyć się o skórę. Jesień jest dla niej szczególnie wymagająca. Zmienna aura, sezon grzewczy, wiatr, deszcz, pierwsze przymrozki, to duże wyzwanie dla naszej bariery ochronnej. Dbajmy o siebie, od środka.
Ewa Koza, mam smak.com