Reklama

Dieta idealna

Niezależnie co robimy w życiu, w czym znajdujemy przyjemność, jak zarabiamy pieniądze, aspekt odżywiania nikomu nie będzie obojętnym i obcym. Modeli żywienia jest tyle, ilu ludzi. Nie ma jednej uniwersalnej diety, tak jak nie ma dwóch identycznych osób. Czym jest dieta? Czy musi być albo zdrowa, albo smaczna? Jak wybrać optymalną dla siebie?

Dieta: chwilowa udręka?

Już na starcie robimy sobie krzywdę utrwalając, że dieta jest odcinkiem, w którym zmieniamy nawyki, ale jak tylko się już "naprawimy", wrócimy do stanu obecnego, znanego, czyli ulubionego. Otóż jest to absurdalne kłamstwo. Dieta jest modelem żywienia, sposobem w jakim myślimy o sobie i swoim ciele, zbiorem zachowań i decyzji związanych z wyborem, zakupem produktów i przyrządzaniem posiłków.

Jeść musimy całe życie, bo ciało potrzebuje uzupełniania energii z kalorii dostarczanych z pokarmem. Jeśli w organizmie zaczynają się procesy chorobowe, albo po prostu nasza waga przekracza poziom, który akceptujemy, najczęściej zdecydowanie przystępujemy do zmiany nawyków żywieniowych.

Reklama

Stopniujemy

Taka decyzja jest jak najbardziej rozsądna i konieczna. Żadne preparaty farmaceutyczne, ani suplementy diety nie zastąpią mądrego żywienia, bo z pokarmu, nie z leków, budują się komórki naszego ciała. Kłopot w tym, że nierzadko rzucamy się do tych zmian nad wyraz zapaleni i ten zapał równie szybko gaśnie. Jakie są przyczyny? Najczęściej narzucamy sobie zbyt dużo zmian w krótkim czasie i dlatego szybko się zniechęcamy.

Działanie etapowe i stopniowanie skali trudności podejmowanych wyzwań sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Jeśli zastanowić się choćby nad dietą odchudzającą - uzyskanie wymarzonej redukcji wagi to nie koniec drogi. Nie mniej ważny jest etap utrwalania zmian i zaakceptowania, że nowy model żywienia zostaje z nami na stałe.

Idealnie nieidealni

Musimy mieć świadomość, że nasze wybory żywieniowe stają się drogowskazem do decyzji żywieniowych, które podejmować będą nasze dzieci. Nie sposób prawić morały o konieczności jedzenia marchewki, jeśli pociecha widzi nas wygodnie rozłożonych przed telewizorem z paczką chipsów, ciastkami czekoladowymi albo piwem. Nie tylko nie dajemy dobrego przykładu, ale też odbieramy sobie wiarygodność. Dzieci potrzebują spójnego przekazu: słów i czynów, przy czym te drugie są o niebo ważniejsze.


Bezwzględny rygor czy zgoda na błędy?

Rygorystyczne przestrzeganie wyznaczonych zasad i konsekwencja w działaniu są nie mniej ważne niż zgoda na błędy. Nie czyńmy z siebie męczenników i nie biczujmy się za każdy błąd żywieniowy. Wszyscy je popełniamy. Całą sztuką jest je zaakceptować i wrócić na właściwe tory, im szybciej, tym lepiej. Piętnowanie i nieustanne wytykanie błędów samemu sobie nie przyniesie nikomu korzyści. To tylko zbędna strata energii. Dużo lepiej wykorzystać ją do planowania kolejnych, dobrych posiłków. Zdrowa i smaczna dieta absolutnie się nie wykluczają. Od nas zależy, co wybierzemy i czym będziemy rozkoszować kubki smakowe. One mają zdolność zapamiętywania i smakuje im to, co wielokrotnie powtarzane. Zaprogramujmy je na zdrowie.

Ewa Koza, mamsmak.com  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy