Dieta, która osobom w dojrzałym wieku pomoże znieść upał
Gdy panują wysokie temperatury, pocąc się tracimy cenne elektrolity. A zatem nie wystarczy tylko pić wodę – należy też tak komponować posiłki, aby uzupełnić minerały.
Te cenne elektrolity to m.in. potas, sód, krzem. Tracimy je wraz z potem i wypłukujemy, pijąc duże ilości płynów. Ale pić musimy - bo woda jest niezbędna także w procesie rozprowadzania elektrolitów po organizmie.
Uczestniczy we wszystkich procesach biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Jej kluczowa rola to regulowanie temperatury ciała - m.in. poprzez pocenie schładza organizm. Bez wody nie byłoby możliwe wchłanianie składników odżywczych, prawidłowa praca enzymów trawiennych oraz transport produktów przemiany materii i oczyszczanie z toksyn. Pełni rolę ochronną dla mózgu, rdzenia kręgowego oraz gałek ocznych. Zawarty w wodzie tlen dotlenia tkanki, a wodór działa jak antyoksydant. Reguluje ciśnienie i objętość krwi oraz zapewnia prawidłową pracę płuc.
Pierwszy objaw to silnie pragnienie. Jeśli zostanie zbagatelizowane, albo ilość dostarczonej wody nie będzie dostateczna, to pojawią się kolejne symptomy: suchość w ustach, ból i zawroty głowy, omdlenia, zmniejszona ilość moczu, uczucie osłabienia i utraty siły, zaburzenia widzenia oraz mowy, nudności, zaparcia, przyspieszony oddech, podwyższenie temperatury ciała, skurcze i ból mięśni.
Na odwodnienie są szczególnie narażone osoby w dojrzałym wieku oraz seniorzy, ponieważ nerki są przepracowane i wolniej usuwają toksyny z organizmu! Zwłaszcza, jeżeli zapominamy o piciu wody. Dwa litry to ilość, która wystarcza. Ile wody potrzebuje dokładnie nasz organizm, możemy wyliczyć sami: 30 ml na każdy kg masy ciała. Zatem osoba ważąca 65 kg powinna wypijać 1980 ml wody.
Nasza rada: Obserwuj kolor moczu - powinien być jasnożółty (słomkowy). Jeśli jego barwa jest ciemniejsza, to znak, że pijesz zbyt mało!
Ważne, by latem, kiedy więcej się pocimy, ograniczyć kawę, herbatę i alkohol. Mają one łagodne działanie diuretyczne, tzn. przyczyniają się do wydalania z moczem większej ilości wody, niż dostarczają. Trzeba więc ją regularnie uzupełniać - dostarczymy ją nie tylko z napojami, ale też z posiłkami. Natura wychodzi nam na przeciw, ponieważ wiele warzyw i owoców zawiera sporo wody.
Ponadto warzywa i owoce to bogate źródła minerałów (potasu, krzemu, magnezu, sód, wapń). To naturalne elektrolity! Bogatą w nie dietę stosujmy podczas upalnych dni, a także profilaktycznie, przez cały rok, jeden-dwa dni w tygodniu... Zwłaszcza osoby przyjmujące leki diuretyczne (np. przy nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia i nerek).
I śniadanie
Propozycja 1: Płatki owsiane na wodzie z truskawkami, poziomkami i borówką amerykańską. Woda z cytryną i miętą.
Propozycja 2: Jajko sadzone, miks sałat pokropionych oliwą i posypanych mieszanką ziołową. Herbata ziołowa.
II śniadanie
Propozycja 1: Porcja placka ze śliwkami, szklanka mleka.
Propozycja 2: Kefir zmiksowany z bananem.
Obiad
Propozycja 1: Ryż brązowy z gulaszem wołowym, sałatka z brokułów, szpinaku i ogórka.
Propozycja 2: Ziemniaki z wody, porcja mięsa przygotowanego na parze, surówka z marchewki i jabłka.
Podwieczorek
Propozycja 1: Sałatka owocowa ze śliwek, winogron, melona i truskawek.
Propozycja 2: Dwie dojrzałe gruszki i porcja arbuza.
Kolacja
Propozycja 1: Leczo z cukinii i innych warzyw sezonowych.
Propozycja 2: Papryka faszerowana serkiem ze szczypiorkiem.