Dieta niskowęglowodanowa: Zalety i wady
Dieta niskowęglowodanowa (inaczej low carb) to jeden z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie. Pozwala osiągnąć szybkie rezultaty i poprawić kondycję skóry, zwłaszcza przy regularnej aktywności fizycznej. Taki sposób odżywiania się polega na jak największym ograniczaniu spożywania węglowodanów prostych i złożonych na rzecz białka i tłuszczów. Dieta powinna trwać maksymalnie 21 dni, kluczowe jest też właściwe z niej wychodzenie. W przeciwnym wypadku grozi nam efekt jo-jo. Lekarze i dietetycy ostrzegają też, że dieta niskowęglowodanowa może być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Sprawdź, na czym polega ten sposób odżywiania się i poznaj jego zalety i wady.
Dieta niskowęglowodanowa jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych osób, które nie zmagają się z przewlekłymi schorzeniami (np. nadciśnieniem czy chorobami nerek). Powinna trwać od 7 do 21 dni. Polega na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów. W normalnej sytuacji ich dzienna dawka to ok. 300 g na dobę, dieta low carb zakłada jedynie 50-130 g na dobę. Z diety należy więc całkowicie wyeliminować słodycze, słone przekąski czy produkty i posiłki typu fast food. Ograniczyć powinno się produkty zbożowe (makaron, pieczywo, ryż, kasza), warzywa strączkowe, niektóre owoce (przede wszystkim banany, winogrona czy arbuza), ziemniaki oraz słodkie napoje i jogurty. Zamiast tego do diety należy włączyć większe ilości zdrowych tłuszczów i nabiału. Podstawę posiłków stanowią surowe warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, jaja, mięso, ryby, sery i twarogi. Kluczowe są też dodatki: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, siemię lniane, orzechy czy pestki dyni. Dostarczają one energii i wielu witamin oraz minerałów.
Największą zaletą diety niskowęglowodanowej są szybkie efekty. Jeśli jednocześnie uprawiamy regularnie aktywność fizyczną, możemy schudnąć nawet kilka kilogramów tygodniowo. Przy odpowiednio zbilansowanych posiłkach poprawia się też kondycja cery. Skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, łatwiej pozbyć się też trądziku i innych niedoskonałości. Dieta low carb może być również pomocna w walce z cukrzycą i insulinoopornością. W czasie jej stosowania znacznie łatwiej jest utrzymać glikemię na prawidłowym poziomie. Nie dochodzi też do gwałtownego wyrzutu glukozy i insuliny, dzięki czemu odciążamy trzustkę. Wartościowa jest w tej kwestii przede wszystkim utrata nadprogramowych kilogramów, co zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Należy jednak pamiętać, że na dłuższą metę diabetycy powinni stosować dietę opartą na węglowodanach złożonych.
Dieta niskowęglowodanowa może też zmniejszać ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Dominujące w niej zdrowe tłuszcze, warzywa i chudy nabiał obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają naczynia krwionośne i chronią przed stanami zapalnymi. Przede wszystkim jednak dieta prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej, która jest największym zagrożeniem dla wielu narządów, w tym dla serca.
Nieodpowiednio zbilansowana dieta niskowęglowodanowa może w szybkim czasie prowadzić do groźnych niedoborów – przede wszystkim żelaza i magnezu. Dlatego w jej trakcie zaleca się suplementowanie najważniejszych witamin i minerałów. W początkowej fazie dieta może być przyczyną apatii, osłabienia i nawracającego bólu głowy. Wiele osób skarży się też na zaparcia i inne dolegliwości jelitowe. Diety nie należy też stosować dłużej niż trzy tygodnie, ponieważ może zbytnio obciążać wątrobę i nerki. Zagrożeniem jest też nieumiejętne wychodzenie z diety niskowęglowodanowej, które grozi efektem jo-jo. Kluczowe jest stopniowe zwiększanie ilości spożywanych węglowodanów i dalsze unikanie cukrów prostych.