Dieta poprawiająca pamięć i koncentrację
Każdy z nas od czasu do czasu czuje, że jego pamięć i koncentracja są osłabione. Przyczyny mogą być różne. Stres, przepracowanie czy nieodpowiednia dieta należą do tych najczęstszych. W efekcie jesteśmy mniej wydajni w pracy, a nasza nauka jest mniej efektywna. W związku z tym, że rozpoczął się okres matur podpowiadamy, jaką dietę stosować, by być w formie na egzaminach dojrzałości i zdać je jak najlepiej.
Jak twierdzą specjaliści, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji związane są z opóźnionym przesyłaniem wiadomości do mózgu z tzw. neurotransmiterów, czyli neuroprzekaźników. Działają one nieprawidłowo w wyniku niedoborów składników odżywczych w organizmie, szczególnie witamin i minerałów, a także na skutek niewydajnego snu lub jego braku. Mózg do prawidłowego działania potrzebuje zatem odpowiedniej ilości energii, a także zdrowej diety. Oto produkty, które dbają o to, by nasz mózg sprawnie funkcjonował. Są niezbędne w każdym jadłospisie.
Pełnoziarniste produkty
Podstawą diety poprawiającej pracę naszego mózgu powinny być pełnoziarniste produkty, które są doskonałym źródłem węglowodanów oraz minerałów i witamin. Węglowodany to nic innego, jak paliwo dla naszego mózgu, dzięki którym mamy więcej energii, wydajniej pracujemy oraz efektywniej się uczymy. Oto najlepsze źródła węglowodanów, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdego tegorocznego maturzysty:
* pełnoziarniste pieczywo;
* kasza;
* pełnoziarniste makarony;
* musli;
* prażona kukurydza;
* ziemniaki;
* otręby pszenne.
O nasz mózg dbają również produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. W badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wykazano, że kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wpływają pozytywnie na pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację. Ich bogate źródła to:
* ryby (szczególnie: halibut, łosoś, śledź, dorsz, makrela, sardynki);
* oleje roślinne;
* sezam;
* migdały;
* awokado.
Jajka - bogate źródło lecytyny
Mało kto o tym wie, ale jajka to cenne źródło lecytyny, dlatego tak dobrze wpływają na kondycję naszego mózgu. Lecytyna usprawnia pracę całego układu nerwowego, poprawia pamięć oraz koncentrację. Jajka najlepiej jeść ugotowane na miękko lub na twardo, gdyż w takiej postaci zawierają najwięcej składników odżywczych i nie są tuczące.
Mięso
Niezbędne dla prawidłowej pracy naszego mózgu jest również mięso. Specjaliści do spraw żywienia twierdzą, że w codziennym jadłospisie powinno znaleźć się 150 gramów dobrej jakości mięsa. W mięsie znajdziemy sporo witamin B oraz PP. Ich niedobór może być przyczyną problemów z pamięcią i koncentracją, a także z zasypianiem. Pamiętajmy zatem, by codziennie zjeść choć minimalną dawkę mięsa.
Warzywa i owoce
Warzywa i owoce to bogactwo witamin i minerałów. Nie bez powodu dietetycy ciągle przypominają o ich regularnym jedzeniu. Jeśli chodzi o warzywa, sporo witamin i minerałów znajdziemy w zielonych warzywach liściastych. Z owoców warto wybierać te, które zawierają duże ilości magnezu, czyli banany i arbuzy.
Czekolada i orzechy
Te dwa składniki to doskonały zestaw, który pomoże nam efektywnie przygotować się do ważnego egzaminu lub wystąpienia. Zarówno czekolada, jak i orzechy, zawierają spore ilości magnezu oraz witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego oraz poprawiają funkcjonowanie mózgu. W trakcie nauki lub pracy umysłowej warto zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady i dwa orzechy. Taka dawka w zupełności wystarczy, by pobudzić mózg do działania.
Napoje
Powinniśmy również pamiętać o regularnym piciu wody, która oczyszcza organizm, dzięki czemu czujemy się i funkcjonujemy dużo lepiej. Pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację mają również kawa i zielona herbata, dlatego warto pić je regularnie, ale w umiarkowanych ilościach - do trzech filiżanek dziennie.
By nasz mózg sprawnie funkcjonował, nie wystarczy dobrze zbilansowana dieta. Niezbędna jest również aktywność fizyczna, dzięki której dotleniamy mózg. Warto przynajmniej trzy razy z tygodniu poćwiczyć przez około 30 minut. Zapewniamy, że zyskają na tym nasze koncentracja i pamięć, a także sylwetka.