Dieta sokowa - ryzykowny wybór?
Sok zamiast posiłku - to idealny sposób na piękną sylwetkę, twierdzą miłośnicy diety sokowej. Jednak czy jedna z najmodniejszych diet ostatnich miesięcy, faktycznie jest tak skuteczna i zdrowa jak się ją reklamuje?
Czy zamiast sięgać po świeże wyciskane soki nie prościej jest zjeść świeży owoc lub warzywo? Badania wskazują, że zjedzenie owocu przynosi więcej korzyści niż spożywanie soków.
Jedną z korzyści spożywania wyciskanych soków jest dawka warzyw i owoców, jaką możemy w nim umieścić, po drugie jest on łatwo przyswajalny dla osób, które cierpią z powodu choroby wrzodowej lub stanów zapalnych jelit. Wszystko za sprawą mniejszej ilości błonnika, która obecna jest w sokach.
Jak wskazują miłośnicy tej modnej w ostatnich miesiącach diety, pozwala ona odciążyć organizm, dla wielu to również wstęp do zdrowej diety.
- Detoks i oczyszczanie organizmu za pomocą soków stało się tak popularne, że wielu z moich klientów nie wyobraża sobie nie spróbować tej metody - przyznaje dietetyk Cynthia Sass. Specjalistka podkreśla, że wytrwanie na takiej diecie, choć smacznej i urozmaiconej, nie jest łatwe. Nawet jeden dzień sokowej diety wymaga wiele determinacji, co jak podkreśla dietetyk może pomóc nam w dalszych etapach uporać się z niezdrowymi nawykami.
- Taka forma oczyszczania organizmu nie tylko wpływa na nasze ciało, ale również na naszą psychikę. Taka forma diety może pozwolić nam uporać się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi i być pierwszym krokiem do zmiany tych złych przyzwyczajeń - podkreśla.
Mówiąc o diecie sokowej, czy w ogóle podejmując temat oczyszczania organizmu twierdzi się, że takie działanie jest niepotrzebne, gdyż organizm oczyszcza się sam.
- Nasze ciało jest jak najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna i jeśli myślimy o oczyszczaniu organizmu, to możemy być pewni, że organizm sam, bez naszej pomocy, robi to stosunkowo często - podkreśla doradca ds. żywienia Leslie Schilling.
Specjalistka przyznaje, że jeden czy dwa dni takiego detoksu nie przyniosą szkody. Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi soków czy posiłków niskokalorycznych przez dłuższy czas, może to przynieść więcej szkody niż pożytku, a utrata masy kilogramów będzie się wiązała nie ze spalaniem tkanki tłuszczowej, a utratą masy mięśniowej.
Sass przestrzega również przed nadmiernym wysiłkiem w trakcie niskokalorycznej diety. Niestety, soki nie dostarczają składników odpowiednich i wystarczających do zregenerowania organizmu po ciężkim wysiłku.
- Forsowny trening może wywołać w nas poczucie nadmiernego zmęczenia, zawrotów głowy i mdłości, może doprowadzić również do kontuzji - wyjaśnia dietetyk. Tłumaczy, że treningi w trakcie kuracji oczyszczającej powinny być mniej intensywne. Cynthia Sass zaznacza, że nawet, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do podjęcia takiej kuracji, nasz organizm po prostu może źle na nią zareagować.
- Podczas gdy niektóre osoby w trakcie takiej diety czują się pełne energii, są w doskonałym nastroju i dosłownie mają tyle siły, że mogłyby góry przenosić, spotkałam się z przypadkami, kiedy pacjenci źle znosili tak drastyczne ograniczenie spożywanych pokarmów. Drażliwość, złe samopoczucie, apatia, zmęczenie, zaparcia i ciągłe myślenie o jedzeniu i niepohamowany apetyt, mogą pojawić się w trakcie kuracji - zaznacza specjalistka.
- Warto wsłuchać się w swój organizm, jeśli nie reaguje on najlepiej, nie należy kontynuować takiej diety - dodaje.
Więcej w serwisie:
Dzięki nim schudniesz. Na efekty nie trzeba długo czekać!