Dieta śródziemnomorska: Zasady i zalety
Dieta śródziemnomorska została okrzyknięta przez naukowców mianem najzdrowszej diety świata. Badania potwierdziły, że stosująca ją populacja rzadziej zapada na choroby serca, cukrzycę, a nawet nowotwory. Odkryto też, że mieszkańcy Krety statystycznie żyją najdłużej w skali całej Europy. Dieta śródziemnomorska jest typowa dla obszarów basenu Morza Śródziemnego, przede wszystkim Grecji, Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Ten sposób odżywiania się ze względu na wybitne walory smakowe i zdrowotne, a także łatwość przygotowywania posiłków zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Poznaj zasady i największe zalety diety śródziemnomorskiej.
Dieta śródziemnomorska obfituje w zdrowe i świeże produkty: przede wszystkim warzywa, ryby i owoce morza. Na samym dole piramidy żywieniowej znajdują się produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i inne warzywa. Istotne są też białka i zdrowe tłuszcze – przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, których duże ilości występują w rybach, owocach morza czy oliwie z oliwek. Do potraw dodaje się świeże zioła, a także orzechy i pestki. Sekretem diety śródziemnomorskiej jest spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych – popularne są owcze i kozie sery od lokalnych producentów, świeżo wyłowione ryby, zioła i warzywa. Wszystko to doprawione jest zdrowym tłuszczem, a na deser podaje się owoce i bakalie. Dieta obejmuje też niewielkie porcje alkoholu (lampka wina każdego dnia). Najrzadziej spożywa się czerwone mięso, słodycze i wszelką żywność wysokoprzetworzoną. Ogranicza się też jedzenie jaj i zbyt dużej ilości nabiału. Dieta śródziemnomorska słynie z tego, że posiłki są kolorowe i bardzo urozmaicone, dostarczają też wszystkich wartościowych składników odżywczych. Każdy posiłek jest celebrowany i spożywany w spokoju, najczęściej w towarzystwie innych osób.
Dieta śródziemnomorska znacznie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2., a nawet pomaga diabetykom zapanować nad chorobą. Obfituje w błonnik i naturalne przeciwutleniacze, które regulują wchłanianie cukrów i tłuszczów do organizmu, a do tego działają przeciwzapalnie. Ten sposób odżywiania się dodaje energii i sprawia, że nie czujemy głodu po posiłkach. Przewaga węglowodanów złożonych chroni też trzustkę przed skokami glukozy we krwi.
Dieta śródziemnomorska a miażdżyca i choroby serca
Osoby regularnie stosujące dietę śródziemnomorską aż 50 proc. rzadziej zmagają się z miażdżycą i innymi chorobami serca. Sekret tkwi w dużych ilościach nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego cholesterolu i wzmacniają naczynia krwionośne. Korzystne jest też ograniczanie słodyczy i czerwonego mięsa.
Dieta śródziemnomorska obfituje w mnóstwo substancji bioaktywnych – przede wszystkim naturalne przeciwutleniacze, zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Odpowiadają one za usuwanie z organizmu wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się i powstawania nowotworów. Składniki te mają też zbawienny wpływ na mózg – chronią przed uszkodzeniami neuronów, poprawiają krążenie i ukrwienie mózgu, a więc zmniejszają ryzyko niedotlenienia.
Dieta śródziemnomorska a odchudzanie
Dieta śródziemnomorska nie jest typową dietą redukcyjną, jednak naukowcy zapewniają, że w czasie jej stosowania można zgubić nadprogramowe kilogramy. Sama rezygnacja z cukrów prostych i słodyczy pozwoli usprawnić metabolizm. Dieta śródziemnomorska obfituje też w ryby i zdrowe tłuszcze oraz produkty pełnoziarniste, które na długo zapewniają uczucie sytości i chronią przed podjadaniem. Paradoksalnie tłuste ryby morskie i zdrowe oleje (np. oliwa z oliwek) w ograniczonych ilościach przyspieszają metabolizm i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Aby osiągnąć upragnione efekty, konieczna jest jednak regularna aktywność i fizyczna i zmniejszenie bilansu energetycznego (np. do 1500-1800 kalorii dziennie).