Bóle związane z porodem kamienia nerkowego porównywane bywają z tymi, w wyniku których witamy na świecie nowego człowieka. Porodowi kamienia nie towarzyszą emocje wyczekiwania. Jest przykrym doświadczeniem, którego nie wolno zmarnować. Nie wyrzucaj kamienia, tylko oddaj go do analizy. Dowiesz się, z jakiego rodzaju kamicą masz do czynienia. Inaczej będziesz działać po omacku, eliminując z diety nie te produkty, które ci szkodzą.
Dieta w kamicy nerkowej
1 / 4
Pozbycie się kamienia nie oznacza, że sprawa jest zamknięta. Kamica lubi nawracać. Najwięcej zachorowań jest u mężczyzn w czwartej dekadzie życia, chorują też kobiety. I potocznie, i w języku medycznym, mówimy o kamieniach, które w rzeczywistości są złogami szczawianów lub fosforanów wapnia. Krystalizują, gdy stężenie tych związków w moczu wzrasta. Czynnikiem wyzwalającym powstanie kamieni może być obecność bakterii w drogach moczowych. Częstą przyczyną jest zastój moczu.
Kamica może być spowodowana wadami anatomicznymi w budowie dróg moczowych. Nierzadko jest diagnozowana u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Na wiele spraw nie mamy wpływu, ale na ilość wypijanej wody, owszem, a najczęstszą, wśród wszystkich przyczyn kamicy nerkowej, jest zbyt mała ilość wody w bilansie dziennym. Pamiętam pacjentkę, która na samą myśl o piciu wody miała dreszcze. Borykała się z dużą nadwagą. Jeśli nie było upału, zwykła wypijać dwie filiżanki kawy i była zdziwiona, że to żadne nawodnienie.
Dorosła osoba powinna wypijać dwa litry płynów na dobę, najlepiej wody. Dlaczego? Bo chodzi o nawodnienie komórek. Wielu wciąż uważa, że sięgając po piwo, napoje gazowane, kawę czy czarną herbatę, wybiera zamiennik wody. Niestety, to nieprawda. Te płyny mają silnie kwaśny odczyn, przez co zakwaszają i nie nawadniają. Nie lubisz smaku wody? Dodaj do niej sok z cytryny, czy kawałki innych owoców. Zaparz zieloną herbatę, rumianek, albo inny napar ziołowy. A każdą filiżankę kawy potraktuj jak rarytas, po którym koniecznie wypij szklankę wody.