Dieta wegańska dla dzieci to zły pomysł
Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.
Dieta wegańska, czyli całkowicie wykluczająca mięso, mleko, jaja i inne produkty zwierzęce z różnych powodów staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Wiąże się z nią wiele poważnych kontrowersji.
Międzynarodowi eksperci biorący niedawno udział w 50. corocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) opublikowali podczas tego wydarzenia ważne ostrzeżenie dotyczące stosowania diety wegańskiej.
"Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci" - czytamy w komunikacie ze zjazdu ESPGHAN.
O jakie groźne skutki niedoborów chodzi? Eksperci wymieniają m.in. niską gęstość mineralną kości, choroby krwi, zaburzenia neurologiczne, dysfunkcje poznawcze i niedożywienie, w tym także zagrażające życiu.
Ponadto, według badań, dzieci będące na dietach wegańskich są szczuplejsze i niższe od swoich rówieśników karmionych w sposób tradycyjny (z udziałem produktów zwierzęcych).
Mary Fewtrell z University College London, specjalizująca się w żywieniu dzieci, podkreśla że szczególnie ważne i zarazem bardzo trudne jest zapewnienie zdrowej diety wegańskiej w przypadku niemowląt. Wymaga to m.in. stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety, zarówno u dziecka, jak i u matki. Prof. Mary Fewtrell ostrzega, że wszystko to musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka, a nie przestrzeganie lub niewłaściwe wdrażanie ich zaleceń może doprowadzić do dramatycznych i nieodwracalnych szkód u dzieci.
Dieta wegańska dla dzieci generalnie nie jest zalecana, także przez polskich specjalistów.
- W Polsce szybko przybywa wegan, a także wegańskich rodziców i wegańskich dzieci. Niestety, prawidłowe zbilansowanie diety wegańskiej dla niemowląt i małych dzieci jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem wiedza rodziców w tej kwestii jest najczęściej niewystarczająca. Mało jest też wciąż kompetentnych w tym obszarze lekarzy i dietetyków. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jeszcze w Polsce żadnych oficjalnych rekomendacji i zaleceń na ten temat - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.
Według niej dieta wegańska u niemowląt jest możliwa do zbilansowania, tak aby zapewnić dziecku pełne zdrowie, ale dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety wegetariańskiej, która z uwagi na udział produktów nabiałowych, jajek czy ryb rzadko jest niedoborowa.
Również eksperci ESPGHAN oceniają, że stosowanie diet wegeteriańskich i semi-wegetariańskich jest "generalnie bezpieczne" dla dzieci i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie restrykcyjnej, ryzykownej i arcytrudnej diety wegańskiej.
Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)