Dieta ziemniaczana: Zalety, wady, na czym polega?
Ziemniaki z powodzeniem mogą pretendować do miana naszego narodowego warzywa. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich prawdziwego obiadu. Są nieodłącznym dodatkiem do mięs oraz stanowią podstawę wielu regionalnych dań, takich jak kopytka, kluski albo pierogi. Przez niektórych uznawane są za główną przyczynę nadwagi Polaków. Okazuje się, że zła sława jest niesłuszna – nie są one tuczące, ale w zestawieniu z masłem i innymi tłustymi dodatkami mogą powodować nadwagę. Co więcej, ziemniaki często bywają podstawą diety, dzięki której w krótkim czasie zrzucimy kilka nadprogramowych kilogramów. Na czym polega ta rewolucyjna kuracja? Przekonajmy się.
To, że ziemniaki goszczą na naszych stołach, stanowi bardzo dobrą informację i nie musimy z nich wcale całkowicie rezygnować. Co znajdziemy w tym warzywie? Najwięcej w nim skrobi, która w tej postaci jest bardzo dobrze przyswajalna i powinna być spożywana przez osoby z dolegliwościami żołądkowymi. Poza tym w ziemniakach jest całkiem sporo błonnika, który reguluje procesy trawienne. Wypełniając szczelnie nasze jelita, pomaga szybciej pozbyć się produktów przemiany materii, ułatwia wchłanianie dobroczynnych wartości odżywczych oraz zapewnia uczucie sytości, dlatego głód jest mniej odczuwalny. To nie wszystko, co możemy znaleźć w tym fantastycznym warzywie. Ziemniak to źródło potasu, którego jest w nim więcej niż w pomidorach. Potrzebny jest on do prawidłowej pracy serca i utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi. Natomiast obecność magnezu wpływa korzystnie na cały układ nerwowy i stymuluje jego pracę. W ziemniakach znajduje się również witamina C – ważny przeciwutleniacz, odtruwający i chroniący przed przedwczesnym starzeniem się organizmu oraz zapobiegający powstawaniu chorób cywilizacyjnych.
Część z nas uważa się, że ziemniaki są tuczące. A jaka jest prawda? Otóż w 100 gramach ziemniaków znajduje się około 90 kcal. Dla porównania w takiej samej ilości zwykłego i suchego makaronu zawartość kalorii jest prawie czterokrotnie większa. Skąd taka niesłuszna opinia o ziemniakach? Przede wszystkim wynika to z naszych przyzwyczajeń kulinarnych. Te warzywa podawane są zawsze w towarzystwie tłustych mięs oraz sosów, które podbijają jego wartość energetyczną. Innym mitem, w który nadal wierzy wielu z nas, jest brak cennych wartości odżywczych. Magnez, potas i błonnik to tylko część cennych składników, które znajdują się w ziemniakach i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Dieta ziemniaczana
Dieta ziemniaczana polecana jest dla osób, które w krótkim czasie chcą zrzucić kilka kilogramów. Istnieją dwie wersje kuracji: krótsza i dłuższa. Pierwsza z nich jest intensywna i polega na spożywaniu wyłącznie ziemniaków gotowanych od trzech do pięciu dni. Codzienna porcja warzywa nie powinna przekraczać 2,5 kg warzyw, rozdzielonych na pięć posiłków. Wymaga ona dyscypliny, ponieważ powinniśmy pić dużo płynów: wody, czarnej herbaty albo kawy. Ten sposób nie wymaga podejmowania intensywnych ćwiczeń – wystarczy jedynie spacerować. Warto pamiętać, że powyższa dieta nie pozwoli spalić tłuszczu, ale z pewnością pomoże usunąć złogi z jelit oraz nadmiar wody z organizmu.
Dłuższa wersja diety ziemniaczanej polega na spożywaniu ziemniaków przez 14 dni. Nie jest ona bardzo restrykcyjna – warzywa można gotować w wodzie, na parze albo piec w folii w mundurkach. Dzienna, ziemniaczana racja nie powinna przekraczać 2,5 kg, winna być podzielona na 5 posiłków. Komponując jadłospis, możemy dodawać do potraw kapustę, czosnek, ogórki, paprykę, chudy nabiał, odrobinę soli oraz zioła. Należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie: wody, zielonej herbaty oraz soków owocowych. Podczas kuracji można podjadać świeże owoce i warzywa, jogurty o niskiej zawartości tłuszczu, a nawet poleca się zjedzenie garści orzechów, np. włoskich. Jakie są efekty powyższej diety? Ciało jest lżejsze o około 4 kilogramy, starannie oczyszczone z toksyn, a układ trawienny pracuje wydajniej. Dla lepszego efektu poleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które ułatwią spalanie tłuszczu.
Dieta ziemniaczana nie jest odpowiednia dla każdego. Przede wszystkim nie powinny jej stosować osoby przewlekle chore, a szczególnie te, borykające się z cukrzycą, ponieważ ziemniaki mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży oraz młodych mam karmiących piersią. Dieta ziemniaczana jest dietą monotonną, dlatego nie powinna być stosowana dłużej niż 14 dni. Może spowodować niedobór białka, wapnia i tłuszczu w organizmie. Jeśli nie istnieją przesłanki do przerwania diety, nie ma przeszkód, by ją powtarzać, ale nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu poprzedniej kuracji.