Reklama

Diety odchudzające, które mogą poważnie zaszkodzić

Walka o szczupłą sylwetkę to długa droga, która wymaga dyscypliny i wielu wyrzeczeń. Niektórzy próbują iść na skróty i decydują się na bardzo restrykcyjne diety, które zagwarantować mają szybką utratę kilogramów. Niestety, redukcja ta zwykle wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą skończyć się wielomiesięcznym leczeniem. Przedstawiamy diety odchudzające, które mogą poważnie zaszkodzić.

Dieta Dukana

Był czas, kiedy dieta Dukana była jednym z najpopularniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Z pewnością nie można odmówić jej skuteczności. Efekty tej diety bywają naprawdę spektakularne - w bardzo krótkim czasie można schudnąć bowiem nawet 20 kg.

Niestety, jak podkreślają specjaliści, nie jest to zdrowy sposób na odchudzanie. Zasady są proste: należy spożywać przede wszystkim białka, zwłaszcza na początku diety, a także całkowicie wykluczyć węglowodany, nawet te pochodzące z warzyw i owoców.

Reklama

Skutki diety Dukana mogą być opłakane. Dlaczego? Długotrwałe spożywanie tak dużej ilości białka obciąża nasze nerki i wątrobę. Pojawić się mogą również bóle i obrzęki wynikające z zakwaszenia organizmu, a także zaburzenia pracy mózgu - przede wszystkim zaburzenia pamięci i koncentracji. 

Dieta Dukana powodować może także problemy z wypróżnianiem się (z powodu niedoboru błonnika), znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu oraz niedobór witamin i minerałów. Nie należy zapominać również o efekcie jo-jo, który w przypadku diety Dukana jest niemal gwarantowany.

Monodiety

Monodiety to nic innego jak diety polegające na długotrwałym spożywaniu jednego produktu. To m.in. dieta kapuściana, jabłkowa, cytrynowa, bananowa, ogórkowa czy ryżowa. Ich głównym celem jest oczywiście szybkie zgubienie nadprogramowych kilogramów. I zwykle udaje się go osiągnąć. Niestety, dzieje się to bardzo dużym kosztem.

Monodiety są zwykle ubogie nie tylko w kalorie (1000-1500 kcal), ale i składniki odżywcze. Trzeba pamiętać, że organizm do prawidłowej pracy potrzebuje zróżnicowania. Niedobory witamin i minerałów skutkować mogą problemami zdrowotnymi.

Monodiety powodować mogą m.in. ból głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, pogorszenie stanu cery i wypadanie włosów. Zdarza się, że u osób długotrwale stosujących monodietę pojawia się także anemia. Kolejną złą wiadomością jest fakt, że uzyskany efekt nie jest trwały. Zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy od zakończenia diety pojawia się efekt jo-jo. 

Dieta tasiemcowa

Na czym dokładnie polega ta "dieta"? Przyjmuje się doustnie kapsułki z jajami pasożyta. To rozwiązanie, które zwykle wybierane jest przez osoby, którym zależy na bardzo szybkim, wręcz gwałtownym, zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zagnieżdżony w jelitach tasiemiec bardzo szybko rośnie i pobiera z organizmu składniki pokarmowe, dzięki czemu dochodzi do utraty masy ciała.

Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, jak bardzo jest to niebezpieczny i nieodpowiedzialny sposób odchudzania. Konsekwencje diety tasiemcowej mogą być bardzo poważne. Pierwszymi objawami, są intensywne bóle brzucha, wymioty, biegunki. Później pojawić się może anemia.

Tasiemiec może dostać się także do innych narządów - do wątroby, płuc czy układu nerwowego (może wtedy dojść do uszkodzenia mózgu). Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że spożycie tasiemca i świadoma rezygnacja z leczenia doprowadzić może do skrajnego wyniszczenia organizmu, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Dieta baletnicy

To kolejna dieta, która gwarantować ma szybki spadek wagi. Niestety, jest równie niebezpieczna, co pozostałe. Na czym polega? Dieta baletnicy trwa 10 dni i w tym czasie schudnąć (podobno) można aż 10 kg. W 1 i 2 dniu należy spożywać wyłącznie wodę i niesłodzoną kawę. W 3 i 4 - wyłącznie odtłuszczony nabiał, 5 i 6 - tylko gotowane ziemniaki, 7 i 8 - wyłącznie gotowane białe mięso, 9 i 10 - tylko zielone warzywa bez ograniczeń.

Dieta baletnicy prowadzić może do poważnego wycieńczenia organizmu. Skutkować może uszkodzeniem nerek, wątroby i serca. Pojawić się mogą także problemy z cerą, włosami i paznokciami. Osoby, które zdecydowały się na ten sposób odchudzania, wspominają również o długofalowych skutkach ubocznych diety, które utrzymują się nawet przez kilka tygodni. To, m.in. osłabienie, problemy z koncentracją i senność. Trzeba także pamiętać, że osiągnięty w ten sposób spektakularny spadek wagi, zwykle jest bardzo nietrwały.

Aleksandra Chruścielewska

***

Zobacz więcej!

 

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy