Reklama

Dla kogo sauna?

Wizyta w saunie - kiedy nam służy, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

W saunie panuje zwykle wysoka temperatura. Spędza się w niej od kilku do kilkudziesięciu minut. Warto do niej zajrzeć w chłodne, zimowe dni, gdyż taka wizyta może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Pobyt w saunie wspomaga bowiem leczenie wielu chorób. Po takim seansie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie i uzupełnia płyny, najlepiej wodą mineralną.

Rodzaje sauny

Sauna sucha to tzw. sauna fińska o niskiej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze, nawet do 110 st. C. Sauna parowa. Sauna parowa to tzw. łaźnia rzymska o wysokiej wilgotności i niższej temperaturze, około 50 st. C. Sauna solna to sauna sucha, wykonana z kamiennych brył solnych o umiarkowanej wilgotności i wysokiej temperaturze, od 55 st. C do 95 st. C. Sauna na podczerwień. To sauna o niskiej temperaturze od 30 st. C do 60 st.C. Promienniki podczerwieni nagrzewają ciało w sposób podobny do słońca, emitując odpowiedniej długości fale bez udziału szkodliwego promieniowania UV.

Reklama

Oczyszczanie

Wygrzewanie się w gorącej saunie sprawia, że zaczynamy się mocno pocić i to jest zasadnicze jej działanie. Pocenie się wpływa na organizm oczyszczająco. Powoduje usuwanie niepotrzebnych i często toksycznych dla organizmu związków sodu, alkoholu, nikotyny, obniża stężenie cholesterolu oraz przyczynia się do pozbycia nadmiaru wody. Eliminuje również szkodliwe metale rakotwórcze, takie jak choćby kadm, ołów czy cynk. Wydzielany przez skórę pot oczyszcza ją i opóźnia proces jej starzenia się. Sauna wspomaga też leczenie niektórych chorób skóry np. trądziku i łuszczycy.

Bóle stawów

Terapia w saunie zalecana jest przy zwyrodnieniach, bólach stawów oraz przy bólach mięśniowych, kontuzjach i zwichnięciach. Dobre efekty osiągane są u osób mających tzw. zakwasy, czyli bóle mięśni powstałe w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub ćwiczeń. Ciepło działa na kwas mlekowy w mięśniach, rozluźniając je, natleniając i poprawiając krążenie. Z tego powodu wizyta w saunie jest bardzo przydatna np. przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.

Astma oskrzelowa

Z dobroczynnego działania sauny na pewno skorzystają również osoby borykające się z nawracającym zapaleniem zatok i nieżytem nosa, gardła, krtani i tchawicy. Lecznicze 15 minut można zafundować sobie także przy innych chorobach dróg oddechowych np. astmie oskrzelowej i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, ale pod jednym warunkiem, że choroby te nie mają ostrej postaci zapalnej i nie wymagają leków.

Choroby krążenia

Temperatura i wilgotność powietrza w saunie uważane są za naturalne stabilizatory ciśnienia. Wspomagają leczenie nadciśnienia, oczywiście tylko za zgodą prowadzącego lekarza. Sauna działa również w przypadku osób ze zbyt niskim ciśnieniem. Sauny nie muszą unikać też chorzy z niektórymi chorobami serca, pod warunkiem, że ich ogólny stan zdrowia jest dobry. Kontrolowany pobyt w saunie nie powinien zaszkodzić na przykład osobom będącym rok po zawale, z zaburzeniami rytmu serca czy nerwicą sercowo-naczyniową.

Nie z gorączką!

Zdecydowane przeciwwskazania do wizyt w saunie to: ciąża, stany gorączkowe, nowotwory, niewydolność serca, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, choroby nerek i wątroby, padaczka, cukrzyca, różnego rodzaju ostre stany zapalne m.in. wrzody, guzy, bóle zębów, jaskra.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: sauna | zdrowie | uroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy