Reklama

Reklama

Dlaczego drętwieją mi palce?

Odczuwasz mrowienie, szczypanie albo masz wrażenie kłucia igieł w palcach?To nie musi być reumatyzm. Bywa też skutkiem niedoborów w organizmie lub powikłań po chorobie.

Powód może być błahy, np. utrzymywanie ręki czy nogi zbyt długo w jednej pozycji lub niewygodne ułożenie ciała podczas snu. Drętwienie kończyn kojarzone jest również z reumatyzmem lub zmianami zwyrodnieniowymi w stawach. Ale to niejedyne przyczyny!

Wysoki poziom cholesterolu we krwi

Reklama

Jego nadmiar potrafi odkładać się nie tylko w dużych naczyniach krwionośnych, ale i tych zlokalizowanych w rękach i nogach. Gdy zaczyna tworzyć się blaszka miażdżycowa ze złogów cholesterolowych, dochodzi do zaburzeń ukrwienia, co może objawiać się drętwieniem. Często też wtedy palce są zimne. Warto wykonać USG Dopplera. Pomoże na pewno też ograniczenie spożycia mięsa oraz rezygnacja z tłustych, smażonych dań na rzecz większej ilości warzyw.

Niedobory minerałów

Gdy w organizmie brakuje witamin z grupy B, wapnia, magnezu, odbija się to na układzie nerwowym i może powodować drętwienie palców. Wtedy należy wzbogacić dietę.

Witamin z grupy B dostarczą produkty zbożowe, orzechy, pestki dyni, nasiona lnu, jajka. Aby uzupełnić wapń, trzeba pić mleko lub jogurt, maślankę, kefir, jeść produkty nabiałowe. Dobrymi źródłami magnezu są: kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, botwina, biała fasola, kiełki pszenicy.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego

Zniekształcone kręgi uciskają korzenie nerwów lub nerw biegnący od rdzenia kręgowego do dłoni. Drętwienie palców nasila się wtedy podczas nagłych ruchów głową, stania i siedzenia, a słabnie w pozycji leżącej.

Przyda się RTG kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości złagodzi masaż rozluźniający. Po stronie drętwiejących palców, za uchem, należy położyć dwa palce (wskazujący i środkowy) i przeciągać je wzdłuż szyi i ramienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje