Reklama

Reklama

Dlaczego mężczyźni gorzej znoszą grypę? Eksperci już wiedzą!

Nie jest tajemnicą, że kobiety lepiej znoszą choroby niż płeć przeciwna. Dotyczy to również mniej poważnych schorzeń, jak przeziębienie czy grypa, kiedy mężczyźni wręcz walczą o życie. Dlaczego tak się dzieje?

Co sprawia, że mężczyznom o wiele trudniej jest znieść objawy grypy czy przeziębienia? Kanadyjscy uczeni opublikowali ciekawe wnioski: głównym winowajcą okazuje się być testosteron. Hormon ten z jednej strony sprawia, że panowie są męscy, a z drugiej strony powoduje gorszą produkcję przeciwciał. W konsekwencji organizm mężczyzny dużo gorzej radzi sobie z wirusami i bakteriami.

Dodatkowo, kobiety są w pewnym sensie bardziej przyzwyczajone do bólu, który towarzyszy im na różnych etapach życia: weźmy chociażby bóle menstruacyjne czy porodowe. Dzięki temu adaptacja do bólu, który pojawia się podczas choroby u płci pięknej jest łatwiejsza.

Reklama

Kolejną przyczyną są aspekty kulturowe: kobiety mają więcej na głowie i nawet kiedy są chore nie rezygnują ze swoich obowiązków. W przypadku mężczyzn istnieje przyzwolenie na specjalne traktowanie.

O tym w studiu "Dzień Dobry TVN" rozmawiał pediatra Łukasz Durajski. Obejrzyj poniższy materiał.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje