Dlaczego należy spać na lewym boku?
Medycyna ajurwedyjska zaleca spanie na lewym boku w celu zmaksymalizowania efektu odpoczynku i regeneracji. Chociaż z wyglądu obydwie strony naszego ciała są do siebie podobne, fizjologicznie różnią się od siebie. Wybór lewego boku do spania przynosi korzyści dla naszego zdrowia a także wpływa na długowieczność.
Jelito cienkie wyrzuca odpady przemiany materii przez zastawkę krętniczo-kątniczą znajdującą się po prawej stronie naszego ciała do jelita grubego. Jelito grube przebiega przez prawą górną części brzucha, następnie przez środkową jego część a kończy się po lewej stronie okrężnicą.
Gdy śpimy na lewej stronie grawitacja ułatwia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do jelita grubego przez zastawkę krętniczo-kątniczą.
Dzięki sile grawitacji i dobrze przespanej nocy na lewym boku, zstępnica (część okrężnicy) jest rano pełna odpadków przemiany materii gotowych do wydalenia.
Oczywiście jednym z najważniejszych organów znajdujących się po lewej stronie naszego ciała jest serce. Gdy śpisz na lewym boku grawitacja wspomaga odprowadzanie limfy w stronę serca, co zdejmuje część pracy z tego organu.
Aorta, która jest największą tętnicą w naszym organizmie wychodzi z górnej części serca, wygina się w lewą stronę i schodzi w dół w kierunku brzucha. Kiedy śpisz na lewym boku serce więcej krwi pompuje w kierunku schodzącej w dół aorty.
Spanie na lewym boku pozwala wnętrznościom w większości trzymać się z daleka od charakteryzującej się cienkimi ścianami żyły głównej dolnej, która doprowadza krew do prawego przedsionka serca. Co ciekawe żyła główna dolna przebiega wzdłuż prawego brzegu kręgosłupa, kiedy więc leżysz na lewym boku większość narządów wewnętrznych układa się w ten sposób, że jej nie uciska. Grawitacja znowu sprawia, że praca serca staje się nieco lżejsza.
Śledziona będąca częścią układu limfatycznego również umiejscowiona jest po lewej stronie naszego ciała. Śledziona jest jak gigantyczny węzeł chłonny z tą różnicą, że oprócz filtrowania limfy filtruje również krew. Kiedy leżysz na lewym boku przepływ limfy do śledziony jest ułatwiony dzięki grawitacji. Musisz pamiętać, że przepływ limfy w układzie limfatycznym odbywa się dzięki ruchowi oraz skurczom mięśni, a nie dzięki sercu. Wspomaganie przepływu limfy do śledziony jest więc dobrą rzeczą.
W medycynie ajurwedyjskiej odpoczynek po posiłku na lewym boku to powszechna praktyka. Żołądek oraz trzustka, (która wytwarza enzymy trawienne) znajdują się po lewej stronie ciała. Kiedy leżysz na lewym boku, żołądek i trzustka przyjmują naturalną pozycję umożliwiając optymalne i skuteczne trawienie. Jedzenie naturalnie przechodzi przez żołądek a enzymy trawienne są wydzielane w razie potrzeby a nie wszystkie na raz, co może się zdarzyć, kiedy leżysz na prawym boku w związku z działaniem siły grawitacji.
Kiedy leżysz na prawym boku żołądek i trzustka przyjmują nienaturalną pozycję, która wymusza na nich przedwczesne pozbycie się własnej zawartości.
Wątroba i woreczek żółciowy umiejscowione są po prawej stronie. Kiedy leżysz na lewym boku umożliwiasz im przyjęcie swobodnej pozycji i łatwe wydzielanie do przewodu pokarmowego żółci (dzięki działaniu grawitacji), która emulguje tłuszcze i neutralizuje kwasy w żołądku.
Gdy proces trawienny jest w ten sposób wspomagany przebiega sprawniej i jest krótszy. Dzięki temu nie czujesz obciążenia przez całą noc czy w ciągu dnia.