Dlaczego odczuwamy przewlekły ból?
Od czasu do czasu każdy odczuwa ból. Stres, niewyspanie, niskie ciśnienie, nadmierny wysiłek fizyczny… przyczyn jest wiele, jednak zazwyczaj wystarczy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową i ból znika. Ale kiedy ból towarzyszy nam nieustannie przez kilka miesięcy, utrudniając codzienne funkcjonowanie, to jego źródło z pewnością jest poważniejsze i pomocy należy szukać u specjalisty. Oto najczęstsze przyczyny występowania przewlekłego bólu:
Inaczej zespół Sudecka lub kompleksowy zespół bólu regionalnego. Choroba ta doprowadza do stopniowego zaniku mięśni i ubytku kości w obrębie zajętej kończyny. Pojawia się najczęściej po doznanych kontuzjach, takich jak złamanie kości, urazy stawów, stłuczenia tkanek miękkich. Istnieją też czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby bez urazu. Są to m.in. przebyty zawał, uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego, a nawet zaburzenia psychiczne. Jednym z objawów choroby jest właśnie silny ból, ale też zmiana barwy skóry, nadwrażliwość na zimno, skurcze mięśni, a nawet częściowy paraliż.
Fibromialgia
Choroba ta zaliczana jest do schorzeń reumatycznych. Towarzyszy jej rozdzierający ból, często całego ciała, a także permanentne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, uczucie mrowienia i drętwienia ciała. Nie istnieje jeden, skuteczny rodzaj leczenia tej choroby, ponieważ w każdym przypadku jej przebieg wygląda inaczej. Jednak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relaks, a także wyeliminowanie z życia monotonnych zajęć, które zwiększają napięcie mięśni pomaga w zminimalizowaniu jej objawów.
Ta choroba neurologiczna powoduje przewlekły ból u około 50 procent chorych. Najczęściej występują bolesne skurcze, nerwobóle, bóle pleców i kończyn, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku bólów związanych z SM, stosowanie zwykłych leków przeciwbólowych nie przynosi ulgi. Potrzebna jest pomoc lekarza specjalisty.
Nowotwór
Bóle nowotworowe powstają w wyniku bezpośredniego ucisku lub niszczenia struktur nerwowych. Kiedy choroba się rozprzestrzenia rozległy ból może być odczuwany w całym organizmie. W przypadku zdiagnozowanej choroby jego przyczyną może być też leczenie przeciwnowotworowe, a także ogólne wyniszczenie organizmu chorobą.
Przewlekły ból często ma podłoże psychiczne. Wtedy najczęściej przyjmuje formę migreny lub zapalenia stawów, którym towarzyszą poczucie smutku i rozpacz. Czasami długotrwały, nawracający ból, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić, może powodować depresję. Powstaje błędne koło, z którego trudno znaleźć wyjście. Bóle związane z depresją można leczyć doraźnie pod ścisłą kontrolą lekarza, ale istnieją też naturalne rozwiązania, które warto stosować: ćwiczenia, zdrowa dieta, odpoczynek. Skuteczna w leczeniu lęku i objawów bólowych jest też akupunktura.