Reklama

Reklama

Dlaczego po jedzeniu boli brzuch?

Ból jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Dlatego nie bagatelizuj tego, lecz spróbuj znaleźć przyczynę.

Bóle brzucha zazwyczaj są wywołane skurczem mięśni gładkich, które występują np. w jelitach. Gdy dokuczają głównie po posiłku, ich powodem może być stres, zła dieta, ale też różne zaburzenia i stany chorobowe. Z niektórymi możesz poradzić sobie sama, w pokonaniu innych konieczna będzie pomoc specjalisty.

1. Pośpiech przy posiłku

Reklama

To zazwyczaj główna przyczyna niestrawności. Bólowi brzucha towarzyszą wówczas: uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, odbijanie, zgaga, wzdęcia oraz gazy.

  • W złagodzeniu dolegliwości pomoże lekkostrawna dieta oraz leki na niestrawność dostępne bez recepty.
  • Koniecznie zmień też swoje nawyki. Na posiłek przeznacz 20 min w spokoju.

2. Życie w stresie

Po jedzeniu boli cię brzuch i masz biegunkę? To częsta reakcja organizmu na stres. Dolegliwość zwykle mija, gdy się uspokoisz. Jednak im dłużej jesteś zestresowana, tym większa szansa, że sensacje żołądkowe utrwalą się i zaczną pojawiać się często.

  • Doraźnie pomoże ci tabletka rozkurczająca.
  • Aby rozwiązać problem, poproś internistę albo psychiatrę o leki na uspokojenie.

Nietolerancja pokarmowa

To niewłaściwa reakcja organizmu na niektóre składniki, np. laktozę, fruktozę czy gluten. Objawia się nie tylko bólami brzucha, ale też migrenami i wysypkami. Nietolerancja pokarmowa

  • Aby ocenić, jakich produktów nie toleruje organizm, trzeba pójść do lekarza i zrobić badania, a potem - wykluczyć z diety dany składnik.

Problemy z jelitami

Zespół jelita wrażliwego to obecnie najczęściej występująca choroba przewodu pokarmowego. Oprócz bólów brzucha (nasilających się po posiłku, a zmniejszających po wypróżnieniu), objawami są też zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia) i wzdęcia.

  • Przyczyny dolegliwości mogą być różne, dlatego koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem i poddać badaniom (m.in. morfologia, OB, kał, USG jamy brzusznej).
  • Leczenie zwykle składa się z diety, farmakoterapii i psychoterapii.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje