Reklama

Dlaczego połowa Polaków waży za dużo?

Jemy szybko i niezdrowo i to się mści. Według CBOS połowa Polaków waży za dużo (51 proc). Co trzeci Polak ma nadwagę (34 proc.), a co piąty (17 proc.) - jest otyły.

Wyniki badań wykazały, że nadwagę lub otyłość ma 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet w Polsce. Ryzyko otyłości zwiększa się wraz z wiekiem: wśród osób w wieku 18-24 zbyt dużo waży tylko co szósty badany (16 proc.), natomiast w grupie 35-44 nadwagą lub otyłością cechuje się już połowa osób (50 proc.), a u osób po 65. roku życia zbyt dużo ważą już trzy na każde cztery osoby (72 proc.).

Mimo że oraz więcej osób odżywia się zdrowo, paradoksalnie rośnie liczba osób otyłych. "Wszyscy wiemy, że mamy się zdrowo odżywiać, każdy wie, że ma jeść 5 posiłków dziennie w tym pół kilograma warzyw i owoców, ale nikt nie jest w stanie tego zrobić. Rano najczęściej zjemy jedynie bułkę i wychodzimy do pracy, tam jemy kanapkę, ponieważ nie mamy czasu ani na zakupy ani na obiad.

Bardzo często jest to spowodowane życiem zawodowym połączonym z trudami życia codziennego. Korzystamy z półśrodków. Najpierw się przegłodzimy, a potem jemy na mieście byle co, bo jesteśmy tak głodni, że musimy coś zjeść zanim dotrzemy do domu" - powiedział dietetyk Michał Czajka.

Badania pokazują też, że odsetek osób otyłych rośnie wraz z wiekiem. Powód? "Wraz z wiekiem spada metabolizm, naturalnie spada aktywność fizyczna i mamy mniejsze potrzeby energetyczne, a jemy podobnie" - wyjaśnia dietetyk.

Reklama

Jak radzić sobie z nadwagą? "Przyczyną niepowodzeń są najczęściej diety z gazety" - mówił Czajka. I dodaje: "Żyjemy w przekonaniu, że dieta jest abstrakcją niemożliwą do dokonania. A każda osoba powinna mieć indywidualną dietę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości. Zależna jest od m.in. stanu zdrowia, przebytych chorób, wieku, przyjmowanych leków, pory roku i genetycznych predyspozycji".

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: waga | nadwaga | otyłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy