Reklama

Dlaczego puchną nogi?

Obrzęki na nogach mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się np. po długim chodzeniu w niewygodnych butach. Ale – niestety – częściej jest to pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego. Przyczyn puchnięcia nóg może być wiele. W zależności od źródła problemu, różne są metody ich leczenia.

Obrzęki na nogach mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się np. po długim chodzeniu w niewygodnych butach. Ale – niestety – częściej jest to pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego. Przyczyn puchnięcia nóg może być wiele. W zależności od źródła problemu, różne są metody ich leczenia.

Zaburzenia w układzie krążenia

Obrzęki z tego powodu pojawiają się zwykle wieczorem, po nocy znikają. Dlatego często obwinia się za nie przeciążenie nóg długim staniem czy chodzeniem.

Są skutkiem wzrostu ciśnienia w żyłach, zatrzymywania sodu i wody w organizmie, co sprawia, że objętość płynu w ciele może się zwiększyć nawet o 3-5 l. Naciśnięcie palcem opuchlizny pozostawia dołek. W miarę postępu choroby przy dotyku odczuwa się twardość, skóra sinieje, a obrzęki po nocy nie ustępują.

Rada: konieczna jest wizyta u lekarza.

Zagrożenie żylakami

Opuchnięte kostki, głęboki ból łydek przy dłuższym staniu i chodzeniu może świadczyć o zaburzeniach mikrokrążenia. Skutkiem tego jest rozszerzenie żył, uszkodzenie ich ścianek i zastawek odprowadzających krew z nóg do serca. A gdy krew długo zostaje w jednym miejscu żyły, rozwija się stan zapalny i tworzy się żylak.

Reklama

Rady: aby tego uniknąć, należy nosić wygodne buty na płaskich obcasach. Jak najwięcej zajęć domowych wykonywać w pozycji siedzącej. Jeśli praca zawodowa wymaga długiego stania, często przenosić ciężar ciała z nogi na nogę. Od czasu do czasu stanąć na palcach, by pobudzić przepływ krwi w żyłach. Ważna jest dbałość o prawidłową wagę ciała.

Po leczeniu nadczynności tarczycy

Skutkiem tej terapii może być obrzęk łydek. Nim się pojawi, ze skóry nóg wypadają włoski, tworzą się zgrubienia, skóra różowieje lub brązowieje. Noga wygląda jak oblepiona twardą masą.

Uciśnięcie opuchniętego miejsca nie zostawia dołka. Puchnięciu nóg towarzyszą obrzęki powiek i pod oczami. Mogą się one utrzymywać nawet kilka miesięcy po leczeniu. Zmiany na łydkach ustępują po 1-2 latach.

Rada: proces znikania obrzęków przyspieszają maści z glikokortykosteroidami.

Brak ruchu

Opuchlizna, która pojawia się wokół kostek po długim staniu, jeździe samochodem, długim locie samolotem czy w związku z unieruchomieniem w łóżku, ma zwykle związek z wolniejszym przepływem limfy przez naczynia. Rzadko jest objawem chorób układu krążenia.

Rady: aby się ustrzec obrzęków, należy często zmieniać pozycję podczas siedzenia, przenosić ciężar ciała z jednego pośladka na drugi. Jeśli to tylko możliwe, układajmy nogi wysoko. Po zakończeniu podróży warto się położyć i na 10 minut ułożyć nogi powyżej serca.

Choroby reumatyczne

Obrzęki pojawiają się w okolicy stawów kolanowych, łokciowych, niekiedy skokowych oraz całych stóp. Towarzyszy im ból w stawach, a także tzw. sztywność poranna. Z powodu obrzęków trudno włożyć buty czy zginać nogi w kolanach. Z upływem czasu, kiedy już rozruszamy stawy, sztywność ustępuje.

Rada: konieczna jest pomoc reumatologa, który poprowadzi specjalistyczne leczenie.

Po urazach

Nawet przy lekkim skręceniu stawu skokowego może wystąpić obrzęk i ból.

Rady: zimne okłady, np. z owiniętej w ręcznik mrożonki warzywnej. Należy je kłaść przez 3 dni, na 10-20 minut, co 1-2 godz. Do chodzenia kostkę bandażować (nie ściskać). Jeśli dodatkowo w stawie coś przeskakuje lub pojawi się zasinienie, konieczna jest wizyta u lekarza.

Obrzęki ciążowe

Nasilają się w 2. połowie ciąży, wieczorem lub po wysiłku fizycznym. Występują na kostkach, stopach, rękach, niekiedy pod oczami, na twarzy. Po nocy ustępują. Gdy towarzyszy im podwyższone ciśnienie i białkomocz, mogą zapowiadać zatrucie ciążowe.

Rady: pić dużo wody – to ułatwi nerkom oczyszczanie organizmu. Dbać o to, by za dużo nie przytyć. Unikać ciężkich prac fizycznych, dużo odpoczywać z nogami nieco uniesionymi do góry.

Przed miesiączką

Obrzęki pojawiają się w 2. połowie cyklu, wokół kostek, oczu, dłoni.

Rady: dużo pić i ograniczyć sól. Pomaga ruch - lekka gimnastyka, szybki spacer. Panie, które biorą pigułki antykoncepcyjne i mają obrzęki, powinny poprosić lekarza o zmianę leku. Tabletki z estrogenami sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opuchlizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy