Reklama

Dlaczego skóra się łuszczy?

Przy wysuszeniu naskórka środkiem pierwszej pomocy są preparaty emolientowe (dostępne w aptece bez recepty balsamy i kremy). Dostarczają one skórze lipidów i odnawiają jej warstwę ochronną. Często po takiej terapii stan skóry się normalizuje. Natomiast jeśli łuszczenie się pogłębia, mimo stosowania środków zaradczych, a do tego pojawia się zaczerwienienie, należy się wybrać do dermatologa.

Przy wysuszeniu naskórka środkiem pierwszej pomocy są preparaty emolientowe (dostępne w aptece bez recepty balsamy i kremy). Dostarczają one skórze lipidów i odnawiają jej warstwę ochronną. Często po takiej terapii stan skóry się normalizuje.  Natomiast jeśli łuszczenie się pogłębia, mimo stosowania środków zaradczych, a do tego pojawia się zaczerwienienie, należy się wybrać do dermatologa.

Objaw grzybicy

Łuszczenie się naskórka może oznaczać, iż mamy do czynienia z grzybicą. Jej leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych i grzybostatycznych. Czasami kurację łączy się z kortykosterydami.

Podejrzana łuszczyca

Złuszczanie się skóry może być też objawem łuszczycy – wtedy zmienione obszary zwykle są zlokalizowane w zgięciach łokci i kolan. Zmiany mają postać czerwonych, oddzielonych od reszty skóry plam. Ta choroba wymaga stosowania przepisanych przez dermatologa maści (np. z retinoidami, kwasem salicylowym, mocznikiem). Pomocne bywa wystawianie chorych miejsc na działanie słońca.

Reklama

To może być uczulenie na nikiel

Łuszczenie się skóry może być objawem wyprysku kontaktowego, spowodowanego uczuleniem na związki występujące w proszkach do prania, kosmetykach, lakierach. Dość często jego przyczyną jest także uczulenie na nikiel. Pierwiastek ten jest zazwyczaj składnikiem stopów, z których robi się m.in.: biżuterię, klamry pasków, guziki. Przy uczuleniu na nikiel skóra łuszczy się dokładnie w miejscu zetknięcia z alergenem.

Dla złagodzenia objawów skórę należy smarować maścią z nagietka lub rumianku, a przede wszystkim zrezygnować z noszenia niklowanych dodatków.

Atopowe zapalenie skóry

Łuszczenie skóry obejmujące policzki, skórę wokół nosa, usta, obszar za uszami, zgięcia łokci i kolan może być objawem atopowego zapalenia skóry. Jest to alergia, która dotyka osoby szczególnie wrażliwe na działanie pyłków roślin i roztoczy, często towarzyszy jej katar sienny lub astma.

Aby zminimalizować łuszczenie, należy używać kosmetyków do twarzy i ciała zaleconych przez dermatologa. Niestety, często jedynym sposobem na opanowanie choroby jest zastosowanie maści sterydowych.

To może być niedoczynność tarczycy

Takie objawy jak suchość i łuszczenie się naskórka mogą sugerować niedoczynność tarczycy, choć nie jest to najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby. Jeśli jednak dodatkowo pojawiają się takie symptomy jak wypadanie włosów, silne odczuwanie zimna, obrzęki na dłoniach i powiekach, senność – to czas udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania (m.in.: TSH, FT3, FT4).

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stałym uzupełnianiu niedoborów tyroksyny (hormonu tarczycy).

Objaw choroby wątroby

Nadmierne złuszczanie naskórka może świadczyć także o cholestazie, chorobie wątroby, która najczęściej dotyka kobiety w ostatnich miesiącach ciąży (ale nie tylko). Cholestaza objawia się uporczywym swędzeniem, którego efektem jest łuszczenie się naskórka. Przyczyną choroby jest wewnątrzwątrobowy zastój żółci. Objaw taki wymaga zgłoszenia lekarzowi. Jeśli wynik badań (próby wątrobowe) potwierdzi chorobę, musi on ustalić przyczynę zastoju żółci i dopiero po tym zdecydować o sposobie leczenia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy