Reklama

Dlaczego warto stosować olej rzepakowy?

Olej rzepakowy przez wiele lat był w Polsce otoczony złą sławą. Jednak okazuje się, że jest jednym z najzdrowszych olejów świata. Dlaczego? Dzięki idealnej proporcji kwasów tłuszczowych korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Ten tłuszcz powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jak powstaje olej rzepakowy? Kto powinien po niego sięgnąć? Dlaczego nazywany jest "oliwą północy"? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest olej rzepakowy?

Olej rzepakowy powstaje z ziaren rzepaku, który coraz częściej jest sadzony na polach. Intensywnie kwitnie na początku wiosny i urozmaica kolorem krajobraz polskiej wsi. Dawniej cieszył się złą sławą, która była związana z wysoką zawartością kwasu erukowego, jednak obecnie uprawiane odmiany są go całkowicie pozbawione. Dlatego olej rzepakowy, zwany też często "oliwą północą", dziś ponownie wraca do łask. W rodzimej kuchni jest uznawany za olej uniwersalny; nadaje się do pieczenia, smażenia, jako dodatek do sałatek, itd.

Jak powstaje olej rzepakowy?

Olej rzepakowy można znaleźć na sklepowych półkach w dwóch postaciach: jako rafinowany i nierafinowany. Co to oznacza? Rafinowany powstaje podczas tłoczenia na ciepło, pozbawiony jest charakterystycznego zapachu oraz smaku. Sprawia to, że może być przechowywany długo, jednak proces ten powoduje, że taki tłuszcz traci niektóre wartości odżywcze. Zaletą takiego oleju jest fakt, że ma wysoką temperaturę dymienia, dlatego świetnie nadaje się do smażenia i jest całkowicie bezpieczny. Nierafinowany to ten, który jest tłoczony na zimno, a poza tym zachowuje swój charakterystyczny kolor i smak. Jego walory zdrowotne nie zanikają, ale nie nadaje się do smażenia. Idealnie pasuje do sałatek i sosów na zimno. Należy przechowywać go w ciemnych, szklanych butelkach. Niestety ma również krótszy okres przydatności do spożycia.

Reklama

Właściwości oleju rzepakowego

Olej rzepakowy uznaje się za najzdrowszy olej na świecie. Dlaczego? Dzięki idealnej proporcji nienasyconych kwasów tłuszczowych (2:1) omega-6 oraz omega-3. Są to związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie organizmu; chronią go przed chorobami układu krążenia (miażdżycą, nadciśnieniem, udarami i zawałami), a dodatkowo poprawiają pracę serca. Kwasy te mają kluczowy wpływ na kondycję układu nerwowego; wspomagają pracę mózgu, poprawiając jego koncentrację i wzmagając pamięć. Ważna jest też obecność w oleju fitosteroli, które są silnymi antyoksydantami; niszczą one wolne rodniki, chronią organizm przed powstawaniem nowotworów, pomagają pozbyć się toksyn z organizmu i powodują, że ciało starzeje się wolniej. Dodatkowo olej rzepakowy posiada witaminy A, E oraz K, które działają na prawidłowe krzepnięcie krwi oraz poprawiają kondycję oczu i cery.

Olej rzepakowy dla urody

Olej rzepakowy może zastąpić drogą kurację olejowania włosów. Wystarczy nanosić go systematycznie (raz na tydzień) na wcześniej umyte, mokre kosmyki. Zabieg ten powoduje, że zniszczone włosy odzyskują swoją kondycję, poprawia się ich blask, są sprężyste i prawidłowo odżywione. Dodatkowo pozytywnie wpływa to na skórę głowy: jest prawidłowo ukrwiona, a cebulki włosów odpowiednio wzmocnione. Ponadto spożywanie nierafinowanego powoduje, że skóra zachowuje na dłużej zdrową i młodą kondycję; zmarszczki są mniej widoczne, a niedoskonałości zredukowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: olej rzepakowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy