Długowieczność - zapisana w genach czy stylu życia?
Od lat trwa debata naukowa nad długowiecznością. Jedni przekonani są, że mamy wpływ na długość i jakość naszego życia, inni sądzą, że w dużej mierze jest to zapisane w naszych genach. To samo pytanie stawia dr Sanjay Gupta.
"Zastanawialiście się kiedyś czy waszą długowieczność determinują geny, czy może styl życia? Naukowy pogląd, który najlepiej określa długowieczność, zmienia się. W połowie lat 90. większość uwagi skupiała się na zmianach stylu życia: spożywaniu odpowiednich pokarmów, wykonywaniu niezbędnych ćwiczeń, braku nałogów. Dziesięć lat później, po mapowaniu ludzkiego genomu i rozpoczęciu identyfikacji genów długowieczności, moi profesorowie coraz bardziej skupiali swoją uwagę na drzewie genealogicznym i naszym DNA" - wspomina na łamach CNN dr Sanjay Gupta.
Badania nad genami doprowadziły naukowców do jasnych wniosków - jeśli twoi rodzice i dziadkowie żyli długo, prawdopodobnie ty również nosisz w sobie "gen długowieczności". Zastanawiając się nad zasadnością tych wniosków naukowiec sięga do badań genetyka Thomasa Boucharda.
"Intrygującym sposobem na przeanalizowanie tego problemu jest przyjrzenie się populacji bliźniąt jednojajowych, w szczególności osobników rozdzielonych po narodzinach. Są one niemal doskonałymi kopiami siebie, ale często bardzo się różnią, jeśli chodzi o ich styl życia. Gdyby genetyka odgrywała nietypową rolę w odniesieniu do długowieczności, bliźnięta te prawdopodobnie miałyby bardzo podobny okres życia mimo różnic np. w sposobie odżywiania" - wyjaśnia Gupta.
Późniejsze badania pokazują jednak, że ten wpływ genetyczny nie wydawał się rozciągać na długowieczność, informuje naukowiec. "Oczywiście, silne cechy genetyczne, takie jak choroby serca i cukrzyca, mogą wpływać na długość życia. Późniejsze badania wykazały jednak, że różnice genetyczne prawdopodobnie wpływają tylko w około jednej czwartej na długość życia człowieka" - dodaje. W dużej mierze czynnikiem definiującym jest nasz styl życia.
Zatem, nasze życie leży w naszych rękach. Odnosząc się do badań z Harvard School of Public Health, dr Sanjay Gupta wskazuje, że wprowadzenie zaledwie pięciu prostych zmian do naszej codziennej rutyny może przedłużyć życie - w przypadku kobiet o 14 lat, u mężczyzn o 12 lat.
Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, utrzymanie prawidłowej masy ciała, spożywanie alkoholu z umiarem, brak nałogu tytoniowego, a także silna więź społeczna - to czynniki, które znacząco wpływają na jakość i długość naszego życia. Z przeprowadzonego badania wynika, że ci, którzy utrzymywali zdrowy styl życia opisany w pięciu nawykach Harvarda, byli o 82 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu chorób serca i o 65 proc. rzadziej umierali na raka.
"W ciągu ostatniego stulecia nowoczesna medycyna pomogła zwiększyć średnią długość życia w Stanach Zjednoczonych o ponad trzydzieści lat. W ciągu następnych kilku dekad możemy lepiej zdefiniować 'geny długowieczności' i ich znaczenie dla naszego życia. Na razie jednak jakość i długość naszego życia są w dużej mierze pod naszą kontrolą. Jeśli chodzi o naszą długowieczność, dobrze byłoby, gdybyśmy bardziej skupili się na dbałości o nasze zdrowie i styl życia niż na naturze" - podsumowuje dr Sanjay Gupta. (PAP Life)