Dna moczanowa: Jaką dietę stosować?
Według statystyk z roku na rok rośnie liczba chorych na dnę moczanową. To poważne schorzenie, które charakteryzuje się zapaleniem stawów. Jego przyczyną jest podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie. W leczeniu dny moczanowej ogromną rolę odgrywa dieta, którą powinien ustalić lekarz wraz dietetykiem. My podpowiadamy, co jeść, a jakich produktów unikać chorując na dnę moczanową.
Dna moczanowa, nazywana również podagrą, to bolesna choroba charakteryzująca się zapaleniem stawów. Jej bezpośrednią przyczyną jest podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie. Kwas odkłada się w stawach, gdy nie ma innego ujścia. W konsekwencji powstaje w nich stan zapalny. Stawy są opuchnięte i obrzęknięte. Chory odczuwa silny ból, który nierzadko uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.
Dna moczanowa wymaga specjalistycznego leczenia. Oprócz środków farmakologicznych istotną rolę w chorobie odgrywa dieta. Prawidłowo dobrana zapobiega rozwojowi choroby. Podpowiadamy zatem, co jeść, a czego unikać chorując na dnę moczanową.
Dieta osoby chorującej na dnę moczanową powinna być przede wszystkim lekkostrawna oraz uboga w tłuszcze. Niektórzy twierdzą, że przy tego typu chorobach najlepiej sprawdzi się dieta wegetariańska. Jednak, jeśli osoba chora nie chce całkowicie rezygnować z mięsa, powinna postawić na chude mięso. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie drób.
Produkty, które warto jeść
Te produkty powinny być podstawą diety chorych na dnę moczanową:
- produkty bogate w węglowodany - wykazano, że węglowodany obniżają poziom kwasu moczowego w organizmie. W diecie warto uwzględnić pieczywo pełnoziarniste, ryż, płatki owsiane oraz kukurydziane;
- warzywa - a szczególnie buraki czerwone, cebula, chrzan, cukinia, kapusta biała, marchew, ogórki, pomidory, kapusta kwaszona, rzodkiewka oraz ziemniaki;
- owoce - ale nie wszystkie, a konkretnie pomarańcze, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka, maliny, porzeczki, truskawki, agrest i winogrona;
- ziarna - szczególnie słonecznika oraz sezamu;
- orzechy;
- produkty chude z grupy nabiału.
Potrawy, które je osoba chora, powinny być gotowane na parze lub pieczone bez dodatku tłuszczu.
Czego unikać?
Z kolei poniższe produkty mogą wpłynąć negatywnie na samopoczucie chorego:
- tłuszcze zwierzęce;
- tłuste mięso;
- produkty bogate w kwas moczowy (większość ryb, przetwarzane mięso, kapusta czerwona i włoska, fasola, groch, soczewica, banany, a także brokuły, brukselka, większość grzybów i ostre przyprawy);
- gazowane i słodzone napoje.
Należy unikać również smażonych i pikantnych potraw, ponieważ utrudniają one sprawne wydalanie toksyn z organizmu.
Ziołowe napary
Dietę warto uzupełnić o ziołowe napary, które często zalecane są chorym na dnę moczanową. Pomogą z pewnością:
Herbatka z liści brzozy
Napar z liści brzozy odkwasza organizm i reguluje przemianę materii. Zapobiega również artretyzmowi i kamienicy nerkowej. Warto pić go przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Napar ze skrzypu polnego
Z kolei napar ze skrzypu polnego działa moczopędnie jednocześnie oczyszczając organizm. Regularnie pity pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji.
Herbatka z czarciego pazura
Czarci pazur również wykazuje właściwości oczyszczające. Ponadto, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Napar z czarciego pazura pomoże złagodzić dolegliwości towarzyszące dnie moczanowej i zapobiegnie rozwojowi choroby. Należy pić go regularnie.
W leczeniu dny moczanowej, poza odpowiednią dietą oraz środkami farmakologicznymi, ważną rolę odgrywa również aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, by nie był to sport obciążający stawy, w których stwierdzono stan zapalny. Wskazane są spacery oraz pływanie.