Dobre nawyki, które odciążą nerki
Nerki to ważne „filtry” twojego organizmu. Pomagają pozbyć się toksyn, których coraz więcej w powietrzu i w pożywieniu. Jeśli zadbasz o nie choć trochę, masz szansę uniknąć wielu chorób!
Pij małe ilości wody, ale regularnie
Dzięki temu zadbasz o sprawną pracę nerek. Aby filtrowały krew i usuwały toksyny, musisz wypijać ok. 2-2,5 litra płynów dziennie (ok. 30 proc. tej wartości dostarczasz wraz z pokarmami). Jak to zrobić? Dietetycy radzą, by pić połowę szklanki wody przed każdą ważną czynnością, czyli: przed śniadaniem, wyjściem z domu, zrobieniem obiadu, włączeniem serialu itd. To pozwoli ci wypić każdego dnia właściwą ilość wody, bez jednorazowego obciążania nerek.
Nie biegnij do toalety od razu, gdy poczujesz parcie na pęcherz
Odczekaj 15 minut. W ten sposób ćwiczysz mięśnie pęcherza - staną się one bardziej elastyczne. Pęcherz pomieści większe ilości moczu, a ty będziesz mogła więcej pić bez ciągłych wizyt w toalecie. Stanie się też odporniejszy na zakażenia. Tę zasadę możesz stosować, jeśli nie masz objawów świadczących o infekcji dróg moczowych (np. częste i bolesne parcie na mocz), nie jesteś w ciąży oraz nie jesteś osobą starszą. Wówczas przetrzymywanie moczu przyczynia się do namnażania bakterii w moczu, pęcherzu i nerkach.
Raz na jakiś czas nie dosalaj potraw
I rób tak np. przez kilka dni. Dzięki temu odzwyczaisz od niej swoje kubki smakowe. To ważne, bo sól obciąża nerki i jest częstą przyczyną nadciśnienia, które je uszkadza. Bezpieczna porcja soli to ok. 5 gramów dziennie, czyli tyle, ile znajduje się w 2-3 kromkach chleba. Niestety, przeciętny Polak zjada nawet 12 gramów. Dlatego przygotowuj posiłki z naturalnych składników i sprawdzaj ilość soli na etykietach. Unikaj bogatych w nią półproduktów i przetworzonego jedzenia, a także wędlin, peklowanego mięsa czy wędzonych ryb.
Zamiast herbaty wypij napar z pokrzywy
Działa oczyszczająco i moczopędnie. Podobny efekt dają herbatki ze skrzypu polnego, mniszka czy... pogryzanie natki pietruszki, która pobudza wydzielanie moczu. U osób ze skłonnością do tworzenia się piasku oraz kamieni w układzie moczowym skuteczna jest np. pasta z fasoli indyjskiej (Debelizyna, ok. 13 zł). Zapobiega powstawaniu złogów i przyspiesza ich wydalanie.
Zrezygnuj z jednej porcji mięsa tygodniowo
Raz w tygodniu zamiast mięsa zjedz pieczoną rybę. Naukowcy udowodnili, że zastąpienie w tygodniu choć jednej porcji czerwonego mięsa innym rodzajem białka może obniżyć ryzyko choroby nerek nawet o 62 proc. Jedną z funkcji nerek jest przetwarzanie i wydalanie amoniaku i ketokwasów powstających podczas trawienia białek. Dieta bogata w mięso i wędliny zmusza nerki do cięższej pracy. Lepiej jedz ryby (np. dorsza) lub potrawy zawierające białko roślinne (np. fasolę, soczewicę, migdały).
Czytaj etykiety produktów
Wybieraj takie, które w swoim składzie mają jak najmniej "E". Pod tym oznaczeniem kryją się m.in. fosforany (od E338 do E452). Dodaje się je do pokarmów w celu np. konserwacji mięs, zagęszczania produktów mlecznych, spulchniania chleba, zapobiegania tworzeniu się grudek w przyprawach czy utrwalenia koloru w napojach. Zjadamy ich tak dużo, że przeciążone nerki nie nadążają z ich usuwaniem. A ich nadmiar szkodzi całemu organizmowi.
Gdy nie musisz, nie bierz leków
Toksyczne dla nerek mogą być antybiotyki i NPLZ (czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen). Zmniejszają przepływ krwi do nerek i niekorzystnie wpływają na ich pracę. Konsekwencją nadużywania tych leków jest śródmiąższowe zapalenie nerek, które może prowadzić do ich niewydolności. Dlatego przyjmuj leki przeciwbólowe tylko, gdy jest to konieczne.
Ważne badania - nie tylko moczu
Oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi: Jej prawidłowa wartość to 0,8-1,2 mg/dl. Jeżeli twój wynik nie odbiega od normy, to powtarzaj badanie raz na 3 lata.
Badanie ogólne moczu: Wykonuj je raz w roku. Ważnym wskaźnikiem świadczącym o nieprawidłowej pracy nerek jest m.in. obecność nadmiernej ilości białka w moczu.
USG nerek: Pozwala określić ich wielkość, kształt, położenie oraz strukturę. USG jest pomocne m.in. w wykrywaniu i lokalizowaniu kamieni nerkowych, torbieli czy guzów nerek.
Kontrola u ginekologa: Nie zwlekaj z nią, gdy cierpisz na nawracające infekcje dróg moczowych. Ich częstą przyczyną u kobiet są infekcje dróg rodnych.
Marta Jurga
kons. dr n. med. Mirosław Kroczak, specjalista nefrolog, dyrektor med. Fresenius Nephrocare Polska