Reklama

Domowe kuracje na sezonowe problemy z uchem

O tej porze roku wyjątkowo łatwo o choroby uszu. Podpowiadamy, co można zrobić, by samodzielnie pokonać dolegliwości, które najczęściej im towarzyszą.

Obrzęk zmniejszy spirytus kamforowy

Smarowanie ucha spirytusem kamforowym lub innym alkoholem o wysokim stężeniu pomoże nie tylko skutecznie zmniejszyć uciążliwy obrzęk, ale także zadziała odkażająco.

Jak smarować chore ucho? Zamocz w spirytusie kamforowym patyczek higieniczny lub wacik kosmetyczny, lekko odciśnij nadmiar płynu i delikatnie posmaruj nim małżowinę uszną, płatek oraz skórę za uchem. Zabieg powtarzaj w razie potrzeby co ok. 6 godz.

Co ci jeszcze pomoże? Dla dłuższego działania możesz też w spirytusie namoczyć gazik lub kawałek waty, przyłożyć je na 5 min do obrzękniętego miejsca.

Reklama

Zaczerwienienie pokonają krople

Zazwyczaj jest ono objawem infekcji kanału słuchowego. O ile nie towarzyszą mu wydzielina z uszu lub problemy ze słyszeniem, można leczyć je samodzielnie domowymi kroplami z czosnkiem.

Jak przygotować krople? W niewielkim rondelku umieść 2 łyżeczki oleju sezamowego i 1 zmiażdżony ząbek czosnku. Podgrzewaj oba składniki do czasu, aż staną się ciepłe, ale nie gorące i wyjmij czosnek. Następnie połóż się na boku i wpuść do zainfekowanego ucha 4-5 kropli przygotowanej przed chwilą mikstury. Poleż w tej pozycji przez 15 min, żeby krople dokładnie pokryły kanał słuchowy. Jeżeli jeżeli jest taka potrzeba, po tym czasie zmień bok i w ten sam sposób zakropl drugie ucho. Jeśli zaczerwienienie nie minie, powtórz po 5 godz.

Co jeszcze ci pomoże? Ulgę przyniosą też krople z octu. Zmieszaj 1 łyżeczkę białego octu winnego i 1 łyżeczkę przegotowanej ciepłej wody. Połóż się na boku i zakropl 4 krople tej mikstury do ucha. Odczekaj w tej pozycji 15 min i ew. zrób to samo z drugim uchem. Jeśli trzeba, powtarzaj co 6 godz.

Silny ból ukoi ciepły okład z cebulowej papki

Cebula wydziela związek nazywany allicyną, który działa jak naturalny antybiotyk. Ma on właściwości przeciwzapalne i niszczy drobnoustroje.

Jak przygotować okład? Dużą cebulę obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Lnianą ściereczkę rozgrzej nad parującą wodą lub przeprasuj żelazkiem. Przełóż do niej rozdrobnioną cebulę i uformuj okład. Połóż się wygodnie na boku, przyłóż okład do bolącego ucha i przytrzymaj go szalikiem. Leż 20 min. W razie potrzeby powtarzaj co 2-3 godz.

Co ci jeszcze pomoże? Do uśmierzenia bólu możesz też użyć okładu z soli. 3 łyżki dowolnej soli pogrzej na suchej patelni (2 min). Zrób z niej taki sam okład jak z cebuli.

Zatkane ucho odblokuje oliwa

Uszy zatkane woskowiną ograniczają nasz słuch, dlatego warto zacząć działać już przy pierwszych symptomach dyskomfortu. Do rozmiękczenia woskowiny nadaje się oliwa z oliwek.

Jak to zrobić? Wlej do kieliszka 1 łyżkę oliwy i wstaw ją go szklanki z gorącą wodą (taką ilością, by woda nie wlała się do kieliszka). Po 3 min, gdy oliwa lekko się podgrzeje, nabierz ją do pipetki (kupisz w aptece, ok. 5 zł). Przechyl głowę w jedną stronę i zaaplikuj do ucha 2 krople oliwy. Po 2 min przechyl głowę w drugą stronę. To ułatwi wyciek płynu i rozpuszczonej woskowiny z przewodu słuchowego. Osusz ucho.

Co ci jeszcze pomoże? Wypróbuj roztwór wody utlenionej. Zagotuj 1/4 szkl. wody i gdy ostygnie, dodaj 1/4 szkl. wody utlenionej. Za pomocą pipety wpuść do ucha 4-5 kropli roztworu. Zabieg powtarzaj przez kilka dni z rzędu.

Szumy uszne skutecznie złagodzi herbatka z jemioły

Masz wrażenie, że w uszach słyszysz dzwonienie, brzęczenie? Wypróbuj herbatkę z jemioły. To najskuteczniejszy sposób na szumy uszne.

Jak przygotować herbatę? 3 czubate łyżeczki suszonej jemioły zalej 3 szkl. zimnej, przegotowanej wody. Odstaw na 10 godzin, następnie lekko podgrzej. Przecedź i pij 3 razy dziennie po 1 szklance.

Co ci jeszcze pomoże? Obierz cebulę, zetrzyj ją na tarce o drobnych otworkach, przełóż na gazę i wyciśnij powstały sok. Ukręć z waty mały tampon, zanurz go w soku, a następnie lekko odciśnij. Tak przygotowany tampon wsuń do ucha i zostaw na całą noc. Zabieg powtarzaj przez kilka kolejnych dni.

Kiedy po pomoc do laryngologa?

Ból, zaczerwienienie,obrzęk ucha czy problemy ze słuchem mogą pojawić się z różnych przyczyn. Jeśli nie mijają, nasilają się po zastosowaniu domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości lub też po zaaplikowaniu leków dostępnych w aptece bez recepty, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do wizyty u laryngologa jest także pojawienie się gorączki lub wysięku z przewodu słuchowego. W takiej sytuacji może się bowiem okazać, że cierpimy na infekcję ucha, która wymaga leczenia antybiotykiem.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy