Reklama

Domowe leki z jarzębiny

Czerwone korale nie tylko pięknie zdobią jesienny krajobraz, ale są też źródłem wielu leczniczych substancji. Zebrane i wysuszone cienką warstwą lub przemrożone kilka dni w zamrażarce będą hitem twojej apteczki!

Herbatka na długotrwałą biegunkę oraz schorzenia nerek

Ma działanie zapierające, a równocześnie moczopędne. Może być stosowana także u dzieci (ale tylko za zgodą lekarza) oraz przez osoby starsze.

Przygotowanie i stosowanie: 2 łyżki suszonych i rozdrobnionych owoców zalej 3 szklankami wody o temperaturze pokojowej, dobrze wymieszaj i ogrzewaj na wolnym ogniu, utrzymując przez 30 min w stanie łagodnego wrzenia. Przecedź. Pij 2–3 razy dziennie 1/2 szklanki.

Okład na „worki” pod oczami

Dostarczy skórze rozjaśniającej witaminy C oraz przeciwstarzeniowych antocyjanów. Do tego – ściągających, zmniejszających obrzęki garbników.

Przygotowanie i stosowanie: 1–2 łyżki przemrożonych wcześniej owoców zmiel blenderem lub rozgnieć widelcem, następnie zalej je 1/2 szklanki wody i gotuj 5 minut. Zmoczone w płynie waciki kosmetyczne połóż na 10 min na powieki. Stosuj 2 razy w tygodniu.

Reklama

Odwar dobroczynny dla tarczycy

Ojcowie Bonifratrzy zalecają go przy niedoczynności gruczołu (więcej informacji znajdziesz w książce „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla Kobiet” O. Teodor Książkiewicz).

Przygotowanie i stosowanie: Zmieszaj ze sobą: po 20 g suszonych owoców jarzębiny, liści pokrzywy i porostu islandzkiego oraz po 10 g suszonej kory dębowej i kory kondurango. 1 łyżkę mieszanki zalej szklanką wody o temperaturze pokojowej i powoli ogrzewaj do wrzenia, a następnie gotuj jeszcze 2–4 min. Odstaw pod przykryciem na 10 min; przecedź. Pij 2–3 razy dziennie.

Syrop na lepszą odporność

Dostarczy ci witaminy C i pomoże ustrzec się przeziębienia.

Przygotowanie i stosowanie: 2 kg owoców trzymaj kilka dni w zamrażarce, a następnie wysyp na blachę i wstaw do piekarnika o temp. 170 st. na ok. 10 min. Przełóż do garnka i zalej 2 l wody, chwilę gotuj. Owoce rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków.

Otrzymany sok zlej do innego naczynia, owoce przeciśnij przez gazę. Połącz płyny i dodaj 1,2 kg cukru oraz sok z 1 cytryny, zagotuj i chwilę jeszcze potrzymaj na ogniu. Rozlej do butelek i zawekuj je. Dodawaj np. do herbaty.

Nalewka na kłopoty z żołądkiem i wątrobą

Pomoże przy niestrawności oraz za słabym wydzielaniu żółci w woreczku żółciowym.

Przygotowanie i stosowanie: Ciemną butelkę o pojemności 1/2 l napełnij do 1/3 wysokości przemrożonymi owocami i zalej czystą wódką (40–45-proc.), a następnie odstaw w ciepłe miejsce na 14 dni. Po upływie tego czasu zlej płyn do innego naczynia i schowaj do chłodu, a pozostałe owoce ponownie zalej wódką na 14 dni. Powtórz całą operację i zmieszaj oba płyny.

Dodaj 1/2 szklanki letniej wody z rozpuszczonymi 2–3 łyżkami miodu akacjowego lub spadziowego. Energicznie wymieszaj i rozlej do ciemnych butelek, przechowuj w chłodzie. Stosuj 1 raz dziennie mały kieliszek po posiłku.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy