Reklama

Domowe metody na opryszczkę

Co robić, gdy pojawia się opryszczka? Wiadomo, trzeba jak najszybciej posmarować zmienione chorobowo miejsce maścią lub żelem, które są dostępne w każdej aptece. A jeśli zacznie wykwitać późnym wieczorem albo dopadnie nas, gdy jesteśmy na tak zwanym „końcu świata” i mamy naprawdę daleko do apteki? Warto wówczas użyć jednego z produktów, które znajdziemy niemal w każdej kuchni i łazience. Wiele artykułów codziennego użytku może skutecznie zahamować rozwój opryszczki. O jakich mowa? Wyjaśniamy.

Czym jest opryszczka?

Małe pęcherzyki, które pojawiają się najczęściej w obrębie czerwieni wargowej, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Opryszczka, powszechnie nazywana też "zimnem", jest chorobą wysoce zakaźną. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie lub podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem. Kto choć raz miał opryszczkę, jest jej nosicielem do końca życia. Opryszczka lubi pojawiać się przy spadku odporności. Nierzadko wykwita, gdy jesteśmy przemęczeni, za mało śpimy albo źle się odżywiamy. Jesienią zbiera prawdziwe żniwo. 

Zobacz również: Polacy na grzybach powinni pamiętać o kleszczach. GIS ostrzega

Reklama

Opryszczka - najważniejsze, żeby działać!

W leczeniu opryszczki najważniejsze jest szybkość działania. Jeśli mamy przy sobie farmaceutyk, trzeba jak najszybciej zaaplikować go na zmienioną chorobowo skórę. To nie jest wyłącznie kwestia estetyki, ale też zdrowia domowników i ewentualnych powikłań, jeśli opryszczka się rozniesie.  Choć rzadziej, wirus opryszczki może zaatakować też gałkę oczną, mózg, gardło, migdałki oraz inne partie śluzówek i skóry.

Obok leczenia, bardzo ważna jest prawidłowa higiena. Gdy pojawi się opryszczka trzeba bardzo uważnie myć twarz i używać wyłącznie papierowych ręczników. Przed i po aplikacji leku konieczne jest dokładne umycie rąk.

Zobacz również: To zdjęcie może uratować życie. Fotografia hitem internetu

Domowe metody na opryszczkę

Czujesz, że pęcherzyk zaczyna się rozwijać, nie masz pod ręką właściwego farmaceutyku, a do apteki kawał drogi? Przeszukaj kuchenne szafki i łazienkę. Zdziwisz się ile z produktów, których używasz na co dzień, ma działanie przeciwwirusowe i antyseptyczne. Zastosowane od razu, gdy poczujemy mrowienie czy pieczenie na ustach, pomogą złagodzić świąd i ograniczyć wykwit opryszczki. Po jakie produkty sięgnąć?

Zobacz również: Chroni przed rozwojem cukrzycy. Sięgaj po nią codziennie

Miód naturalny z olejkiem herbacianym

Olejek herbaciany ma właściwości przeciwzapalne. Miód jest szczególnie skuteczny w leczeniu podrażnień skóry i śluzówek. Oba produkty mają działanie przeciwwirusowe i antyseptyczne. Ich połączenie, przynajmniej z dwóch powodów, zwiększy siłę leczniczego działania. Po pierwsze, mieszanka lepiej przylgnie do opryszczki, więc leczenie będzie dłuższe, a tym samym skuteczniejsze. Po drugie, zadziałają synergicznie. Jak zmieszać składniki? Do posmarowania "zimna" potrzebna jest zaledwie odrobina miodu i 1-2 kropelki olejku herbacianego. Najlepiej nałożyć miód na wypukłą stronę małej łyżeczki do herbaty, dodać kropelkę olejku i całość delikatnie zaaplikować na opryszczkę. Procedurę warto powtarzać, do czasu, aż "zimno" się wygoi.

Pasta do zębów z fluorem

Pierwszy zaproponowany zestaw jest wysoce skuteczny, kłopot w tym, że nie zawsze mamy w domu, a tym bardziej na wyjeździe, miód i olejek herbaciany. Są jednak produkty, które zawsze będą pod ręką. Jednym z nich jest pasta do zębów. Do zwalczania opryszczki koniecznie z dodatkiem fluoru. Fluor zahamuje działanie wirusa, a pasta zasuszy tworzące się "zimno". Niestety, przy okazji wysuszy też usta, dlatego ten sposób bywa krytykowany. Pasty do zębów nie należy stosować w leczeniu opryszczki u dzieci.

Czosnek, cebula i olej z czarnuszki

Każdy ze składników można stosować solo w leczeniu opryszczki, bo wszystkie mają działanie przeciwwirusowe. Zastosowane razem będą skuteczniejsze, a leczenie mniej bolesne. Teoretycznie można przyłożyć do tworzącej się opryszczki kawałek cebuli czy przekrojony na pół ząbek czosnku, ale to dość nieprzyjemne - i czosnek, i cebula dodatkowo podrażnią i tak już bolesne miejsce, w którym tworzy się "zimno". Lepiej połączyć kilka kropel syropu z cebuli z odrobiną świeżo startego czosnku i kropelką oleju z czarnuszki, który obok właściwości przeciwwirusowych ma też działanie przeciwzapalne.

Olejek z melisy lub jej świeży listek

Doskonałym antidotum na opryszczkę jest olejek z melisy. Zawarte w nim taniny i kwasy fenolowe zwalczają wirusa opryszczki odpowiedzialnego za powstawanie opryszczki wargowej. Można posmarować zmienione miejsce olejkiem lub przyłożyć do ust świeży listek.

Inne produkty, które mogą pomóc uporać się z opryszczką

Wśród produktów, które częściej są pod ręką, i mogą pomóc ograniczyć wykwit opryszczki, warto wymienić:

  • czarną herbatę - wystarczy przyłożyć do ust ciepłą torebkę po zaparzonej przed chwilą herbacie, zawarte w niej taniny zadziałają przeciwwirusowo i ściągająco,
  • sodę oczyszczoną - odrobinę proszku mieszamy z wodą i nakładamy na usta,
  • cytrynę,
  • aloes,
  • rumianek,
  • szałwię. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opryszczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy