Domowe sposoby, które wspomogą leczenie zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza atakuje nagle i niespodziewanie. To schorzenie, którego nie można bagatelizować i najlepiej jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Niewłaściwie leczone może prowadzić do poważnych chorób nerek oraz osłabić organizm. Kurację możemy z powodzeniem wspomóc domowymi sposobami, które przyczynią się do usunięcia przykrych dolegliwości.
- Zapalenie pęcherza najczęściej wywołują pałeczki okrężnicy oraz liczne patogeny. Rzadziej przyczyną chorób dróg moczowych są grzyby.
- Ryzyko zakażenia dróg moczowych dotyczy głównie osób chorych na cukrzycę, zmagających się z kamicą nerkową oraz z założonym cewnikiem.
- Przewlekłe zapalenie pęcherza wywołuje zmiany w obrębie błon śluzowych układu moczowego, a to powoduje utratę naturalnej bariery ochronnej.
To schorzenie, z którym mierzymy się od pokoleń. Często określa się je również przeziębieniem pęcherza, jest to jednak nazwa niemedyczna. To nic innego jak stan zapalny błony śluzowej pęcherza moczowego, wywołany obecnością patogenów. Najczęściej dostają się do organizmu przez cewkę moczową. Jak rozpoznać problem? Oto objawy, które najszybciej zaobserwujemy:
- obecność krwi w moczu,
- nieprzyjemny zapach,
- stałe uczucie pełnego pęcherza,
- częstsze wizyty w toalecie,
- pieczenie w cewce moczowej,
- odczuwanie ostrego bólu,
- ciągnący ból w dole brzucha,
- dyskomfort podczas oddawania moczu.
W głównej mierze infekcja dotyka panie i to właśnie one przez lata wypracowały domowe sposoby radzenia sobie z jego objawami. Wynika to głównie z budowy anatomicznej kobiet, a najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie od 15. do 35. roku życia.
Sprawdź: Pogromca toksyn i wysokiego ciśnienia. Ten napój przygotujesz z resztek
Ciepło to główny sprzymierzeniec w walce z nawracającymi infekcjami układu moczowego. W tym celu warto przygotować kąpiel rumiankową. Roślina znana jest głównie z właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Do jej wykonania potrzebujemy ok. 1 l naparu z rumianku. Pamiętajmy, by woda w wannie była ciepła, ale nie bardzo gorąca. Jeśli zamiast wanny mamy w domu prysznic, możemy wlać wywar do miednicy wypełnionej ciepłą wodą i posiedzieć w niej przez 15 minut. Leczenie zapalenia pęcherza możemy wspomagać także wewnętrznie, poprzez picie naparu z rumianku. Wystarczy robić to trzy razy dziennie, by złagodzić stan zapalny.
Tradycyjną metodą leczenia zapalenia pęcherza jest rozgrzewająca kąpiel z dodatkiem naparu z igliwia. Do jego przygotowania potrzebujemy pół kilograma sosnowych igieł, które zalewamy wodą do momentu, aż całkowicie je zakryje. Napar zaparzamy przez kilkanaście minut, a następnie wlewamy do wanny. Nie musimy odcedzać przygotowanej mieszanki, gdyż igliwie zdąży zmięknąć i nie urazi delikatnych części ciała.
Olejki oraz napary na bazie sosny działają rozgrzewająco i odkażająco, a dodatkowo pobudzają naturalną odporność organizmu. Stoją za tym przede wszystkim: witamina C, znana z tego, że pomaga w walce z infekcjami i przeziębieniem, oraz garbniki, wykazujące działanie przeciwzapalne.
Sprawdź: Czy syrop kukurydziany jest bardziej szkodliwy niż cukier? Wady i zalety
Osobom zmagającym się z zapaleniem pęcherza często zaleca się wykonanie nasiadówki. To nic innego, jak kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem leczniczych naparów ziołowych. Skuteczna w leczeniu zapalenia okazuje się mieszanka przygotowana z równych części krwawnika, dziurawca oraz rumianku. Zaleca się, by taka kąpiel trwała nie dłużej niż 15 minut. Jeśli nie mamy wanny - nic straconego! Wystarczy wlać dwie szklanki naparu do miednicy lub dużej miski. Wymienione zioła wykazują działanie przeciwzapalne oraz wspomagają leczenie uszkodzeń skóry. Naukowcy skupili się szerzej także na samym krwawniku, a liczne badania potwierdziły, że ma on działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwpasożytnicze.
Sprawdź: Napój z żelatyny na stawy: Jakie ma właściwości? Czy pomaga uśmierzyć ból?
Żurawinę od wieków wykorzystuje się jako naturalny sposób leczenia zapalenia pęcherza moczowego. Stosowały ją także nasze babcie i mamy. Owoc jest bogaty w antocyjany, czyli substancje wykazujące silne działanie przeciwzapalne. Ich regularne spożywanie skutecznie hamuje dalsze namnażanie się bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój infekcji. Włączenie żurawiny do diety blokuje im możliwość osadzenia się w drogach moczowych. Jej profilaktyczne spożywanie przeciwdziała występowaniu problemów z układem moczowym, a także wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie.
Sprawdź: Z tych dodatków do kawy lepiej zrezygnuj. Codziennie szkodzisz swojemu organizmowi
Jeśli podczas zapalenia pęcherza nie występuje krwawienie, także z dróg rodnych, możemy z powodzeniem sięgnąć po termofor. Rozgrzewanie okolic pęcherza gorącymi okładami pomoże uśmierzyć ból. Najlepiej ułożyć go w okolicach kości łonowej lub krocza. Termofor zastąpimy także rozgrzewającą kąpielą. Niezależnie od wybranej metody, po jej zastosowaniu dobrze jest założyć ciepłą bieliznę lub piżamę, a kilka kolejnych godzin spędzić w łóżku pod grubym kocem lub kołdrą.
Sprawdź: Syrop z cebuli na kaszel. Przepis i jego właściwości
W leczeniu zapalenia pęcherza ważne jest usunięcie z organizmu nagromadzonych oraz niepotrzebnych substancji. Świetnie sprawdzą się napary przyrządzone na bazie rumianku, szałwii, majeranku, cytryny oraz liści borówki. Taki napój pijemy jak tradycyjną herbatę, możemy także wzbogacić go dodatkiem zdrowego miodu.
Silne właściwości moczopędne ma także wywar z korzenia pietruszki oraz selera. Warto pamiętać, że jego stosowanie jest niewskazane w przypadku osób zażywających leki na odwodnienie. Ważnym aspektem w leczeniu zapalenia pęcherza jest stałe nawadnianie. To szczególnie istotne, by uzupełniać płyny tracone wraz z moczem. Podczas stosowania naparów moczopędnych postarajmy się wypijać większą ilość wody.
Sprawdź również: To skarbnica witamin i minerałów. Jak uprawiać żurawinę, by co roku wydawała dużo owoców?