Reklama

Domowe sposoby na afty

Afty to niewielkie owrzodzenia i nadżerki jamy ustnej, które wywołują silny ból i duży dyskomfort. Pojawiają się zazwyczaj na języku, dziąśle, policzkach czy podniebieniu. Utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków oraz picie ciepłych i zimnych napojów. Afty mogą powstawać z powodu nieodpowiedniej higieny, stresu, obniżonej odporności, niedoborów składników odżywczych czy też drobnych urazów mechanicznych. Zmiany mają postać płytkiej nadżerki o białym lub żółtym kolorze, której towarzyszy stan zapalny. Zwykle samoistnie znikają w ciągu kilku dni lub tygodni, jednak mają tendencję do nawrotów. Warto więc znać domowe sposoby na pozbycie się aft.

Szałwia

Do zwalczania aft warto wykorzystać lecznicze zioła. Świetnie sprawdzi się szałwia, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki zawartości garbników zmniejszy też przekrwienie owrzodzenia. Dwie łyżeczki suszonej szałwii wystarczy zalać wrzącą wodą i parzyć przez 10 minut. Gdy napar ostygnie, należy płukać nim usta przez jedną minutę. Można też garść świeżych liści szałwii włożyć do słoika i zamknąć w nim na 24 godziny. Po opłukaniu ust czystą wodą nałóż na aftę kulkę uformowaną z wilgotnych liści na pięć minut. Na koniec opłucz usta zimną wodą.

Reklama

Olej goździkowy

Skutecznym sposobem na afty jest też olejek goździkowy. Zawiera eugenol, substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwgrzybiczym. Przez lata wykorzystywany był przez dentystów do uśmierzania bólu podczas zabiegów i leczenia zębów. Aby wyleczyć afty, warto zmieszać 4-5 kropli olejku goździkowego z ½ łyżeczki oliwy z oliwek. Najpierw opłucz usta ciepłą lub osoloną wodą, by oczyść jamę ustną. Dzięki temu olejek lepiej też się wchłonie. Następnie zamocz wacik w mieszance z olejku i przyłóż do afty na pięć minut.

Aloes

Pomocny w walce z aftami jest także aloes, roślina o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, kojących i nawilżających. Hamuje również rozwój drobnoustrojów, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran czy owrzodzeń. Można nałożyć kilka kropel żelu aloesowego (ważne, by był naturalny) na aftę lub zmieszać go z łyżeczką wody i płukać nim jamę ustną trzy razy dziennie.

Spray znieczulający z olejków

Na bolesne afty warto wykorzystać również spray znieczulający. Sporządza się go z olejku miętowego i eukaliptusowego, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ściągną więc skórę wokół zmiany i zmniejszą dyskomfort podczas spożywania posiłków. Olejki znieczulają też zakończenia nerwowe, dzięki czemu zmniejszają ból. Należy wlać do butelki z atomizerem dwie łyżki oliwy lub oleju z nasion winogron, a następnie dodać 8 kropel olejku miętowego i 10 kropel olejku eukaliptusowego. Całość wstrząśnij i spryskaj nią aftę. Szybko odczujesz ulgę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: afty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama