Reklama

Domowe sposoby na ból stawów

Ból stawów to uciążliwa i przewlekła przypadłość, która nasila się z wiekiem. Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, związane ze zużywaniem się tkanki chrzęstnej. Ból stawów pojawia się również u młodych osób – zazwyczaj na skutek przeciążeń czy kontuzji. Czynnikiem ryzyka jest także nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej. Bóle stawów są też częstym objawem przewlekłych chorób reumatycznych (także o podłożu autoimmunologicznym), takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. W takim przypadku konieczna jest specjalistyczna opieka lekarska. Jeśli jednak ból kolana czy biodra związany jest ze zwyrodnieniem, warto skorzystać z naturalnych sposobów. Sprawdź, jak zwalczyć ból stawów za pomocą domowych metod.

Zimne i gorące okłady na ból stawów

Zimne lub gorące okłady skutecznie łagodzą ból. Jeśli w okolicy stawu obserwujesz obrzęk i zaczerwienienie skóry, stosuj zimne kompresy. Z kolei na przeforsowane stawy lepiej działają ciepłe okłady – rozluźniają mięśnie, poprawiają krążenie krwi i elastyczność chrząstki. Rozgrzewająco działa też kamfora wcierana w staw, a także gorące kąpiele. Świetną metodą jest też okład z rozgrzewającej nalewki na bazie spirytusu i pieprzu. Wielu osobom ulgę przynoszą również okłady z liści kapusty (zmniejszają ból i obrzęki). Liście należy rozgnieść tłuczkiem, a następnie przyłożyć do bolącego stawu i owinąć folią spożywczą oraz ręcznikiem.

Reklama

Ziołowe kąpiele na ból stawów

Do kąpieli warto dodawać zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Najskuteczniejszy jest żywokost lekarski (zmniejsza ból i redukuje obrzęki), sarsaparilla (rozgrzewa i poprawia ukrwienie), a także owoc dzikiej róży (ma silne właściwości przeciwzapalne i przyspiesza regenerację stawu). Do ciepłej kąpieli warto też dodać odwar z szyszek i igliwia sosny. Pól kilograma tego surowca (w dowolnych proporcjach) wystarczy zalać 2 litrami zimnej wody, a po 15 minutach gotowania przecedzić i odwar wlać do kąpieli.

Dieta na ból stawów

Kluczową rolę w profilaktyce i zwalczaniu bólu stawów odgrywa zbilansowana dieta. Nie może zabraknąć w niej produktów bogatych w wapń, fosfor, witaminę D3 i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Podstawą diety powinny być więc warzywa, owoce, chudy nabiał, rośliny strączkowe i tłuste ryby morskie oraz orzechy. Do posiłków warto dodawać niewielkie ilości przypraw o działaniu przeciwzapalnym: imbir, ostrą paprykę oraz czosnek. Zbawienny wpływ na stawy ma też tran – zmniejsza bóle, wspiera regenerację tkanki chrzęstnej i spowalnia jej zużywanie się. Naprzemiennie można go spożywać z oliwą z oliwek i innymi tłuszczami roślinnymi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy