Domowe sposoby na nadkwasotę żołądka
Nadkwasota żołądka to bardzo uciążliwa dolegliwość ze strony układu pokarmowego. Jest to stan nadmiernego wydzielania kwasu solnego, który podrażnia żołądek i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Powoduje m.in. ból brzucha, zgagę, wzdęcia, zaparcia czy pieczenie za mostkiem. Przyczyn nadkwasoty jest wiele, a do najczęstszych należy niezdrowa i nieregularna dieta oparta na produktach ciężkostrawnych. Leczenie polega na podawaniu leków hamujących wydzielanie kwasu solnego, ale niemniej ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. W łagodzeniu objawów nadkwasoty pomóc mogą również sprawdzone, domowe sposoby, np. picie siemienia lnianego, soku z imbiru lub ziemniaka czy żucie ziaren jałowca. Jak więc poradzić sobie z nadkwasotą żołądka? Jaką dietę należy stosować i jakich produktów unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Nadkwasota (nadkwaśność) żołądka wynika z nadmiernej produkcji kwasu solnego w sokach żołądkowych, co wpływa na zmianę odczynu pH w układzie trawiennym na bardziej kwaśny. Kwas solny jest niezbędny do trawienia pokarmów, jednak ma właściwości żrące. Prawidłowa śluzówka żołądka neutralizuje działanie tego kwasu, ale gdy dochodzi do jej uszkodzenia (refluks, choroba wrzodowa), nie spełnia swoich funkcji i nadprodukcja soków żołądkowych daje nieprzyjemne objawy. Główną przyczyną nadkwasoty żołądka jest niewłaściwy sposób odżywiania. Zwiększone wydzielanie soków trawiennych stymulują ciężkostrawne posiłki, zwłaszcza gdy łączy się w nich węglowodany z białkiem i tłuszczem. Nadkwasotę wywołują też produkty bardzo kwaśne lub bardzo ostre. Wpływ na ten stan ma także nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie ich w pośpiechu, przejadanie się lub głodzenie. Nadprodukcji kwasu solnego sprzyjają również używki: alkohol, papierosy czy kawa. Ponadto może to być reakcja na stres lub przyjmowanie niektórych leków, np. aspiryny.
Objawy nadkwasoty żołądka
Zaburzona równowaga kwasowa w organizmie daje bardzo nieprzyjemne objawy. To przede wszystkim ból górnej części brzucha w wyniku podrażnienia błon śluzowych żołądka, który pojawia się kilka godzin po posiłku. Towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia, niestrawność i uczucie pełności. Może również wystąpić zgaga, czyli palący ból w przełyku z powodu cofania zakwaszonej treści pokarmowej w górę układu trawiennego. Może także pojawić się piekący ból za mostkiem, kwaśne odbijanie, a oprócz tego uczucie rozdrażnienia i znużenia.
Leczenie nadkwasoty żołądka polega przede wszystkim na zmianie diety oraz zastosowaniu środków farmakologicznych łagodzących objawy. Wykorzystywane są w tym celu inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Stosowane są też H2-blokery hamujące proces produkcji soków żołądkowych zależny od histaminy. Czasami przyjmuje się również leki zobojętniające kwas solny. Środki te są skuteczne i względnie bezpieczne, jednak należy skonsultować ich zażywanie z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty.
Dieta przy nadkwasocie
Bardzo dużą rolę w leczeniu nadkwasoty żołądka odgrywa odpowiednia dieta. To najprostszy sposób na zmniejszenie wydzielania kwasu solnego i zniwelowanie dolegliwości. Pomoże również przyspieszyć gojenie się owrzodzeń przewodu pokarmowego i poprawić jakość życia. Z jadłospisu powinno się wykluczyć produkty zwiększające produkcję soków trawiennych, a więc potrawy ciężkostrawne i ostre, tłuste mięso, słodycze, produkty mączne z wysoką zawartością węglowodanów oraz rośliny strączkowe. Należy również wyeliminować alkohol, kawę i mocną herbatę. Warto natomiast sięgać po warzywa, owoce, chude mięso, ryby i chudy nabiał. Nie wolno też łączyć produktów skrobiowych i białkowych w jednym posiłku. Powinno się jeść regularnie, przynajmniej 5 razy dziennie. Produkty najlepiej gotować na parze lub dusić pod przykryciem, należy za to unikać smażenia. Przed konsumpcją warto rozdrobnić żywność, a podczas jedzenia dokładnie przeżuwać. Ważne jest też, by się nie przejadać, ale również nie doprowadzać do odczuwania głodu.
W przypadku nadkwasoty warto również zastosować różne domowe i sprawdzone sposoby, które mogą być uzupełnieniem terapii. Przynoszą one ulgę i łagodzą objawy nadkwaśności. Sprawdza się w tym m.in. siemię lniane, które wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać, aż przybierze konsystencję kisielu. Należy pić go na czczo 15 minut przed śniadaniem. Równie skutecznym sposobem jest picie soku z ziemniaka (dwa razy dziennie po pół szklanki) lub soku z imbiru (1-2 łyżki popijane ciepłą wodą).
Można także zastosować ziarna gorczycy białej – łyżkę nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy przez trzy minuty. Spożywanie gotowanej gorczycy pomoże również na nieżyt jelit i żołądka oraz wzdęcia. Chwilowe zobojętnienie soków żołądkowych przyniesie przegryzienie 3-4 migdałów lub żucie kilku ziaren jałowca. Objawy nadkwasoty mogą też zmniejszyć niektóre zioła, np. prawoślaz lekarski, ostropest, rumianek, arcydzięgiel, ziele glistnika, mięta pieprzowa czy owoc kminku.