Domowe sposoby na skurcze i ból brzucha
Bóle żołądka zwane także bólami brzucha są niełatwe do zwalczenia, jeżeli nie wiesz co dokładnie je powoduje. Począwszy od niestrawności, przez zespół jelita drażliwego, po chorobę refleksową przełyku, ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Zakładając, że twoja przypadłość nie jest skomplikowana, jeden z tych sposobów może ukoić twój ból i zwalczyć dolegliwość.
Rumianek pomoże zwalczyć ból poprzez działanie przeciwzapalne. Zapalenie może zostać wywołane przez powszechne zatrucie pokarmowe, które z kolei powodowane jest przez obecność bakterii. Dodatkowo rumianek pomaga rozluźnić mięśnie górnej części układu pokarmowego. Wówczas mikroskurcze staną się łagodniejsze, a ból ustąpi.
Będziesz potrzebować:
- 1 torebkę herbaty rumiankowej lub 1-2 łyżeczki ususzonego rumianku,
- kubek,
- gorącą wodę.
Zalej torebkę herbaty wrzątkiem i zakryj kubek. Herbata powinna parzyć się 10 minut. Jeśli używasz suszonego rumianku, zalej 1-2 łyżeczki wrzątkiem i zakryj kubek. Rumianek powinien parzyć się przez 15-20 minut.
Woda ryżowa to nic skomplikowanego – to woda, która zostaje w garnku po ugotowaniu torebki ryżu. Ma ona działanie przeciwzapalne, tworzy barierę ochronną na tkance objętej zapaleniem, w tym przypadku zlokalizowanej w twoim żołądku.
Będziesz potrzebować:
- ½ kubka białego ryżu,
- 2 kubki wody,
- garnek.
Ugotuj ryż zalewając go ilością wody dwukrotnie większą, niż to konieczne. Gotuj ryż na małym ogniu. Kiedy ryż zacznie mięknąć, zdejmij garnek z ognia, pozwól wodzie wsiąknąć pozostawiając przykryty garnek na 3 minuty. Odcedź ryż i wypij wodę póki jest ciepła. Możesz do niej dodać odrobinę miodu. Zachowaj ryż do przygotowania posiłku łagodnego dla twojego układu pokarmowego.
Herbata ze świeżej mięty również działa rozluźniająco na mięśnie brzucha. Wspomaga także przepływ żółci, co ma znaczenie dla dobrego trawienia. Herbata będzie szczególnie pomocna w przypadku niestrawności i wzdęć.
Będziesz potrzebować:
- garść świeżych liści mięty lub 1-2 łyżeczki ususzonej mięty
- kubek wrzątku.
Zalej miętę wrzątkiem i przykryj kubek. Pozwól herbacie parzyć się przez 5-10 minut. Popijaj herbatę powoli póki wciąż jest gorąca. Jeśli używasz świeżych liści, możesz je żuć, co także powinno zmniejszyć ból brzucha. Możesz także zaparzyć gotową herbatę miętową z torebki.
Podobnie jak cytryna, limonka może przynieść ulgę w bólu brzucha. Dodaj soku z limonki do wody gazowanej, dzięki czemu uzyskasz smaczny napój. Jeśli powodem bólu brzucha jest przejedzenie, gaz zawarty w napoju spowoduje pojawienie się czkawki, która powinna przynieść ulgę. Napój ten pomaga także przy różnych rodzajach niestrawności i zaparciach.
Będziesz potrzebować:
- 250 ml wody gazowanej,
- sok wyciśnięty z limonki.
Zmieszaj wodę gazowaną z sokiem wyciśniętym z połowy limonki. Wymieszaj i powoli wypij.