Reklama

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Wilgotne lato sprzyja namnażaniu się komarów. Uciążliwe owady potrafią zepsuć nam letnie wieczory, a zdarza się, że dotkliwie kąsają nawet w pełnym słońcu. Skuteczną ochroną są specjalne preparaty, które nakłada się na skórę. Są one jednak silnie toksyczne, mogą powodować podrażnienia i alergie. Dlatego warto korzystać z naturalnych metod odstraszania komarów (np. olejków eterycznych), a także łagodzenia dokuczliwych objawów ich ukąszeń. Sprawdź, jak domowymi sposobami zmniejszyć świąd i opuchliznę po ukąszeniu komara.

Preparaty z domowej apteczki na ukąszenia komarów

Uciążliwe objawy ukąszenia komarów złagodzimy przy pomocy popularnych substancji, które mamy w domu. Świetnie sprawdzi się aspiryna – należy rozgnieść dwie tabletki i skropić odrobiną wody. Pieniącą się pastę wystarczy nałożyć na bąbel po ukąszeniu. Skutecznie wyeliminuje świąd. Innym sposobem jest wykorzystanie węgla aktywnego. Kilka tabletek trzeba rozpuścić w wodzie, a następnie nasączyć w niej gazę i zrobić okład. W przypadku ukąszenia możemy też wykorzystać pastę do zębów. Zawiera ona mentol i inne substancje odkażające, świetnie niweluje też obrzęk i świąd.

Reklama

Owoce, zioła i przyprawy na ukąszenia komarów

Wiele ziół, owoców czy warzyw, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni, wykazuje zbawienny wpływ na skórę. Przyspieszają gojenie się ran, działają ściągająco i kojąco. Sprawdzą się również w przypadku ukąszeń komarów – zapobiegną uciążliwemu swędzeniu i drapaniu skóry. Jedną z metod jest przykładanie na bąble rozgniecionego ząbka czosnku (działa antybakteryjnie i uśmierza ból), plasterka cebuli lub cytryny (łagodzą stan zapalny). Jeśli na skórze mamy skupisko ran po ukąszeniach, niezastąpione będą okłady z rozgniecionych liści kapusty. Wykazują one silne właściwości przeciwzapalne i łagodzące świąd. Innym sposobem jest przykładanie na skórę surowego ziemniaka lub naturalnej „maści” z rozdrobnionej w moździerzu natki pietruszki lub bazylii (podobnie jak pasta do zębów zawiera mentol). Szybką ulgę przynosi również smarowanie skóry skórką z banana.

Inne sposoby na ukąszenia komarów

Świąd po ukąszeniu komarów zmniejszymy też, przemywając skórę wacikiem nasączonym w occie jabłkowym. Innym sposobem jest użycie naturalnego miodu, który działa odkażająco i silnie regeneruje skórę. Podobne właściwości wykazuje aloes – najlepiej wykorzystać fragment odciętej rośliny – liść wystarczy przekroić na pół, a na skórę nałożyć miąższ. Na rozdrapany i swędzący bąbel po ukąszeniu warto też przykładać kostki lodu zawinięte w szmatkę. Zmniejszą obrzęk i zniwelują świąd.

Jak uchronić się przed ukąszeniami komarów?

Najskuteczniejszą ochroną przed ukąszeniami jest stosowanie specjalnych środków, które dostępne są w sklepach i aptekach. Niestety są one silnie toksyczne i mogą podrażniać skórę. Dlatego warto przygotować własny specyfik na bazie olejków eterycznych. Ich silna woń skutecznie odstraszy komary, a także meszki czy muchy. Do pojemnika z atomizerem wystarczy wlać 250 ml żytniej wódki, a następnie dodać 20 ml olejku goździkowego, migdałowego, eukaliptusowego, sosnowego lub lawendowego. Taką mieszanką należy spryskać ciało, warto jednak wcześniej zrobić test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy