Reklama

Domowe sposoby na zapalenie krtani

Jesienią i zimą jesteśmy bardziej podatni na atak wirusów i bakterii, które wywołują różne infekcje. Wystarczy chwilowy spadek formy, aby rozwinęły się przeziębienie, grypa lub stany zapalne. Niektórzy są narażeni na zapalenie krtani, które jest wyjątkowo bolesną i dokuczliwą przypadłością. Objawia się nie tylko bólem, ale także chrypką, trudnością w mówieniu oraz suchością w gardle. Zapalenia krtani nie sposób wyleczyć domowymi sposobami, potrzebna jest pomoc specjalisty. Jednak istnieją sprawdzone metody, które, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, przyspieszą rekonwalescencję.

Jak rozpoznać zapalenie krtani?

Zapalenie krtani często jest mylone z zapaleniem gardła, ponieważ choroby te dają podobne objawy. To pierwsze charakteryzuje się przede wszystkich chrypką, ciągłym uczuciem drapania w gardle, trudnościami w przełykaniu oraz bólem podczas mówienia i jedzenia. Często występują także: zmiana barwy lub całkowita utrata głosu oraz znaczne spłycenie oddechu. Zapaleniu mogą towarzyszyć gorączka oraz katar. Choroba, którą leczy się objawowo, może trwać nawet trzy tygodnie.

Leczenie zapalenie krtani

Leczenie zapalenie krtani jest procesem żmudnym i nie może obejść się bez wizyty u lekarza. Oprócz stosowanie lekarstw, należy pamiętać o kilku zasadach, które mogą przyspieszyć proces rekonwalescencji. Przede wszystkim należy zrezygnować z używek, jak picie alkoholu oraz palenia papierosów. Warto również na czas leczenia pozostać w domu, unikać przeciągów I nawilżać powietrze w pokoju, w którym znajduje się chory. Można sięgnąć po jonizatory lub po prostu położyć na kaloryferze nawilżony ręcznik.

Reklama

Nawilżaj drogi oddechowe

Podczas zapalenia krtani śluzówka dróg oddechowych jest przesuszona, co potęguje uczucie bólu. Dlatego warto podczas leczenia pić większą ilość płynów, takich jak ciepła woda czy ziołowe napary. Najlepiej, aby były letnie. Ulgę podczas zapalenia krtani przynoszą również domowe inhalacje. Wystarczy w misce zaparzyć mieszankę ziołową (np. rumianek albo szałwię), dodać kilka kropel olejku eterycznego i wdychać powstałe opary. Podczas zapalenia krtani warto również stosować płukanki przygotowane np. z łyżki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.

Domowe specyfiki

W przypadki zapalenia krtani pomocne okazują się domowe specyfiki, które skutecznie nawilżą gardło. Na szczególną uwagę zasługuje siemię lniane, z którego można w łatwy sposób przygotować kisiel. Wystarczy dwie-trzy łyżki ziaren zalać szklanką ciepłą wody i odstawić na godzinę. Następnie specyfik należy przecedzić i spożywać kilka razy dziennie po łyżeczce. Sprawdzonym sposobem jest również syrop z cebuli. Aby go przygotować należy drobno posiekać jedną średnią cebulę oraz zasypać ją cukrem oraz odstawić na około 24 godziny, aż warzywo puści sok. Po przecedzeniu wystarczy zażywać syrop trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie krtani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy