Reklama

Domowe sposoby radzenia sobie z artretyzmem rąk

Artretyzm rąk to najczęściej występująca forma artretyzmu. Pojawia się na skutek uszkodzenia chrząstki podtrzymującej strukturę kości. Rąk używamy w większości wykonywanych codziennie czynności, dlatego schorzenie to może stanowić źródło dyskomfortu i skrępowania. Wśród objawów artretyzmu rąk można wymienić: opuchnięte palce, zapalenie stawów, zesztywnienie i ból rąk. Postęp medycyny pozwolił wypracować wiele metod umożliwiających kontrolowanie objawów artretyzmu rąk. Oprócz środków farmakologicznych warto spróbować prostych, ale jednocześnie bardzo skutecznych naturalnych metod, które mogą poprawić stan twoich palców i rąk. Poniżej znajduje się 10 najpopularniejszych, domowych sposobów radzenia sobie z artretyzmem rąk. Nie zapomnij jednak skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy oraz podjęcia leczenia.

Zimny kompres

Terapia zimnem jest dobra dla każdego, kto cierpi z powodu artretyzmu rąk. Możesz wykorzystać w tym celu specjalny kompres lodowy - plastikową torebkę wypełnioną lodem lub torebkę z mrożonkami. Regularne przykładanie kompresu lodowego do chorych rąk i palców przyniesie ukojenie i zredukuje odczucia bólowe. Należy jednak pamiętać, że każdy może inaczej zareagować na terapię zimnem.

Aby zastosować tę terapię, należy po prostu położyć na kilka minut schłodzony kompres na chore miejsce. Czynność tę należy powtarzać przez około 20 minut, kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać, aby kompres przykładać jednorazowo tylko w jedno lub dwa miejsca oraz aby pomiędzy zimny kompres i skórę włożyć ręcznik – pozwoli to zapobiec odmrożeniu.

Reklama

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwzapalne oraz tworzy środowisko zasadowe, co pomaga redukować ból i zesztywnienie spowodowane artretyzmem. Wypijaj codziennie szklankę ciepłej wody wymieszanej z jedną łyżką stołową organicznego octu jabłkowego i odrobiną miodu.

Alternatywnym sposobem stosowania octu jabłkowego jest zmieszanie ¼ lub ½ łyżeczki pieprzu cayenne z jedną szklanką ciepłego octu jabłkowego i moczenie bolących rąk w takiej miksturze przez około 15 minut. Następnie ręce należy opłukać, a całą czynność powtarzać raz dziennie, aż do wystąpienia poprawy.

Imbir

Imbir posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które pomagają zredukować ból i stan zapalny wywołany przez artretyzm. Możesz dodawać imbir do jedzenia jak również pić imbirową herbatkę.

Przepis na herbatkę imbirową:

Odkrój mały kawałek imbiru. Gotuj go w szklance wody przez 10 minut.

Przecedź herbatkę i pij ją dwa lub trzy razy dziennie aż poczujesz ulgę w wyniku jej działania.

Miód i cynamon

Kombinacja miodu i cynamonu to dobry, naturalny sposób leczenia artretyzmu rąk. Mieszanka ta znakomicie rozluźnia zesztywniałe mięśnie. Miód ma również właściwości antyseptyczne, a cynamon przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Zmieszaj jedną łyżkę stołową miodu z ½ łyżki cynamonu.

Jedz taką miksturę każdego ranka na pusty żołądek przez kilka tygodni, aż poczujesz zadowalające efekty.

Sól Sól gorzka łagodzi napięcie, stany zapalne oraz ból wynikające z artretyzmu. To bogate źródło magnezu który jest kluczowym składnikiem jeśli chodzi o mineralizację kości – a należy pamiętać, że większość cierpiących na artretyzm ma ubytki mineralne w kościach. Ponadto magnez pomaga zmniejszyć bóle nerwowe. Rozpuść dwie filiżanki gorzkiej soli w wannie ciepłej wody. Mocz ręce w takiej kąpieli przez 20-30 minut. Powtarzaj tę czynność trzy razy w tygodniu przez kilka tygodni, aż będziesz zadowolony z rezultatów.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma bezpośredni wpływ na stan zapalny spowodowany artretyzmem. Jej specjalny składnik – oleocanthal pomaga zapobiegać produkcji pro-zapalnych enzymów COX-1 i COX-2.

Oliwy z oliwek można używać jako oliwki do masażu rąk i palców. Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do ciepłej oliwy z oliwek i masuj delikatnie chore obszary taką miksturą. Zabieg ten pomoże usunąć dyskomfort i stan zapalny.

Możesz również dodawać oliwę z oliwek do potraw i w ten sposób zmniejszać ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kurkuma

Ze względu na swoje przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości, kurkuma to kolejny popularny składnik wspomagający leczenie artretyzmu rąk. Ponadto kurkumę cechują właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Dodaj jedną łyżeczkę kurkumy i odrobinę miodu do szklanki gorącego mleka. Pij raz dziennie. Alternatywnie możesz podgrzać około litr wody, dodać jedną łyżkę stołową kurkumy i gotować taką miksturę przez 10 minut. Poczekaj aż wystygnie. Tak przyrządzony napój należy pić raz dziennie.

Czosnek

Czosnek to kolejny składnik skuteczny w leczeniu artretyzmu rąk. Posiada właściwości przeciwzapalne, które redukują ból związany z artretyzmem. Czosnek zawiera siarkę, która przynosi ulgę w bólu stawów i w stanach zapalnych. Dodatkowo, obecny w czosnku selen ma działanie przeciwreumatyczne.

Spożywaj czosnek regularnie, na surowo lub w formie ugotowanej. Możesz również usmażyć dwa (posiekane) ząbki czosnku na dwóch łyżkach stołowych oleju z gorczycy. Po wystudzeniu do przyjemnie ciepłej temperatury nałóż czosnek na chore miejsce delikatnie masując. Powtarzaj tę czynność dwa razy dziennie, do czasu aż pojawi się poprawa.

Nasiona kozieradki

Badania wskazują, że przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości kozieradki mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych związanych z artretyzmem.

Jedną łyżeczkę nasion kozieradki zalej wodą i zostaw do namoknięcia przez noc. Rano odlej pozostałą wodę, a nasiona zjedz. Powtarzaj tę czynność raz dziennie przez kilka miesięcy.

Olej rycynowy

Olej rycynowy ma szczególne właściwości lecznicze. Zawarty w nim kwas rycynolowy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc tym samym dużą ulgę w bólu artretycznym.

Delikatnie wmasuj odrobinę oleju rycynowego w obszary zajęte chorobą. Aby uśmierzyć ból, czynność tę wykonuj dwa razy dziennie. Możesz również zagotować dwie łyżki stołowe oleju rycynowego, a następnie dodać go do szklanki świeżego soku z pomarańczy. Wypijaj taką miksturę codziennie przed śniadaniem, a po kilku tygodniach poczujesz poprawę.

Uwaga: olej rycynowy ma również działanie przeczyszczające, nie należy więc spożywać go w zbyt dużych ilościach ani przez zbyt długi czas.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy