Reklama

Reklama

Domowy detoks - jak naturalnie oczyścić organizm?

Każdego dnia chłoniemy toksyny - z pożywienia, powietrza, gleby oraz z przedmiotów codziennego użytku. Specjaliście ds. żywienia zachęcają do przeprowadzenia minimum dwóch kuracji oczyszczających w ciągu roku. Wiosna to idealny czas na detoks. Jak łatwo i "bezboleśnie" go wykonać?

Zatruwają nas sztuczne konserwanty i barwniki, rafinowane mąki, cukry i produkty pochodzenia zwierzęcego. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, palenie papierosów, zanieczyszczone powietrze, chroniczny stres i zmartwienia. Nie ma się co dziwić, że żyjąc w ten sposób częściej chorujemy, pojawiają się problemy ze skórą oraz bóle brzucha i dyskomfort trawienny. Detoks może być jedynym słusznym rozwiązaniem problemów związanych ze złym samopoczuciem i spadkiem energii, jednak nie powinien kojarzyć się z głodówką. Wystarczy wyeliminować z diety kilka produktów, a na ich miejsce wprowadzić te o silnych właściwościach detoksykujących. Są one łatwo dostępne i niedrogie!

Co wykluczyć z diety na czas detoksu?

Reklama

Oczyszczanie powinno trwać minimum tydzień. Na ten czas odstaw kawę, alkohol, papierosy, czarną herbatę, słodkie napoje gazowane, słodzone soki, białą mąkę, nabiał, jajka oraz mięso. Zrezygnuj też z cukru oraz zminimalizuj spożycie soli. 

Zasady, które musisz znać

  • Spożywaj pięć małych posiłków dziennie - zapobiega to zaleganiu pożywienia w jelitach;
  • Pij minimum 2 litry wody dziennie, średnio i wysoko-zmineralizowanej - pomoże to usunąć wraz z moczem produkty przemiany materii;
  • Pij dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie - jest źródłem polifenoli wspomagających detoksykację organizmu;
  • Pij herbatki ziołowe o działaniu moczopędnym - pokrzywę, skrzyp polny, bratek, a także koper włoski, melisę i miętę;
  • Pamiętaj, by w każdym posiłku znalazły się owoce lub warzywa;
  • Nie spożywaj produktów spożywczych, których składu czy pochodzenia nie jesteś pewna.

    ***Zobacz także***


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje