Reklama

Dosyć kichania i kaszlu!

Często przyczyny takich dolegliwości bywają mocno zaskakujące. Tym bardziej warto sprawdzić, co naprawdę nam dolega, by móc spokojnie oddychać.

Alergia

Kichanie i kaszel dopadają cię, gdy przechodzisz przez park? Pojawiają się, jak tylko wejdziesz do zakurzonego pomieszczenia? Wyzwalają je pies lub kot? Możesz być uczulona na ukryte w powietrzu drobinki, np. pyłek roślin, roztocze kurzu, sierść zwierząt.

Typowe jest to, że: kichasz "salwami" - po kilka, a nawet kilkanaście razy z rzędu; leje ci się przy tym z nosa; swędzą cię i łzawią ci oczy; męczy cię też suchy kaszel.

Aby się lepiej czuć: unikaj tego, co podejrzewasz o wywoływanie dolegliwości, np. trawników pełnych nieskoszonych źdźbeł; 2-3 razy dziennie zakraplaj do nosa i oczu sól fizjologiczną - świetnie wypłukuje alergeny; gdy to nie pomaga, zgłoś się do lekarza alergologa (ze skierowaniem od lek. rodz.)

Reklama

Reakcja na zmianę w otoczeniu

Może być tak, że należysz do osób, u których śluzówka wyściełająca nos, gardło i oskrzela źle znosi nagłe ciepło lub zimno albo pojawiający się znienacka zapach. Reaguje na nie gwałtownym skurczem lub rozkurczem naczyń krwionośnych, a w efekcie katarem. Lekarze nazywają to naczynioruchowym nieżytem nosa.

Typowe jest to, że: kichasz po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia na upał lub odwrotnie; dolegliwości pojawiają się po wypiciu gorącego lub zimnego napoju; kichanie dokucza ci tuż po tym, jak dodasz do posiłku ostrą przyprawę (np. chili) albo wejdziesz do baru lub restauracji (zwłaszcza typu chińskiego).

Aby się lepiej czuć: odczekuj chwilę przy drzwiach, zanim wyjdziesz na upał; pij łagodnie ciepłe lub letnie płyny; przyprawiaj pokarmy łagodnymi świeżymi ziołami (np. bazylią, szałwią).

Refluks

Ataki kaszlu (i niekiedy - kichania) są w tym przypadku skutkiem cofania się kwasu żołądkowego do nosogardła.

Typowe jest to, że: suchy kaszel dokucza ci po długim leżeniu (np. po śnie); miewasz też chrypkę oraz zgagę.

Aby się lepiej czuć: unikaj tłustych pokarmów, napojów gazowanych, kawy, cytrusów; jadaj małą kolację 3 godz. przed snem; schudnij (jeśli masz nadwagę); idź do gastrologa (ze skier.).

Osłabione serce

Jeśli na co dzień nie masz czasu zadbać o dietę i aktywność fizyczną ani robić badań kontrolnych, możesz być narażona na nadciśnienie i miażdżycę. Takie zmiany zaś utrudniają pracę sercu. Zdarza się, że krew, zamiast krążyć, zalega w różnych miejscach organizmu. Gdy są to płuca, objawem jest m.in. kaszel.

Typowe jest to, że: dolegliwości występują zwłaszcza nocą; często jest ci duszno.

Aby się lepiej czuć: jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego i zbadaj ciśnienie oraz poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi; zmień dietę na bogatą w świeże warzywa, morskie ryby, oliwę; codziennie spaceruj, jeździj na rowerze lub pływaj przez min. 40 min.

Uczulenie na jadłospis

Jeśli masz alergię na pyłki lub sierść, powinnaś unikać także:

- jabłek i gruszek, kiwi, melonów i pomidorów - jeśli uczulają cię trawy;

- marchewki, selera, anyżu i curry - przy alergii na bylicę (która zaczyna kwitnąć w lipcu);

- wieprzowinę - gdy zaczynasz kichać w obecności futrzastego pupila.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy