Drzemka obrońcą serca!
To dobra wiadomość dla wszystkich zestresowanych! Krótki sen w ciągu dnia utrzymuje w formie układ krążenia.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że codzienny stres nie służy zdrowiu. Gdy się denerwujesz, twoje ciśnienie rośnie, a serce inaczej pracuje. Specjaliści wciąż podkreślają, jak ważne jest unikanie nadmiernego stresu, a jeśli to niemożliwe – łagodzenie jego skutków. Dzięki najnowszym badaniom wiemy już, jak najprościej to osiągnąć!
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ostatnio ciekawy eksperyment. Grupę osób poddano w laboratorium działaniu stresu. Następnie części z nich pozwolono w ciągu dnia na godzinną drzemkę.
Pomiar ciśnienia i akcji serca wykazał, że osoby, które drzemały, szybciej wróciły do fizjologicznej normy w porównaniu z tymi, które nie miały takiej możliwości.
Okazało się, że na skutek snu w ich organizmie obniżył się poziom kortyzolu. Lekarze wyjaśniają, jak hormon ten wpływa na układ krążenia: gdy jest go zbyt dużo, dochodzi do zaburzenia przepływu jonów potasu w komórkach serca.
Skutkuje to przemęczeniem mięśnia sercowego i może doprowadzić nawet do nieodwracalnego uszkodzenia jego komórek (tzw. kardiomiopatii).
Drzemka w dzień to bardzo zdrowy nawyk, ale… podstawa to sen w nocy! Powinnyśmy spać przynajmniej 7 godzin.
Odpowiednio długi nocny odpoczynek to bowiem mniejsze ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej. Wyspane osoby mają też… mniejszy apetyt.
Organizm wydziela mniej tzw. greliny, która odpowiada za uczucie głodu. Do tego poprawia się przemiana materii i w efekcie jesteśmy szczuplejsze.
Inne ważne korzyści to: lepsze przyswajanie glukozy przez tkanki, a także dobra pamięć.