Reklama

Duszności: nie zawsze winny jest koronawirus

Jeśli pojawiają się problemy oddechowe, trzeba to zgłosić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jednak nie tylko groźny wirus zaburza oddech. Oto inne możliwe powody tego stanu.

Za mało hemoglobiny, czyli niedokrwistość

Można ją podejrzewać, jeśli skóra i śluzówki są blade, pojawia się trudna do opanowania senność, szybkie bicie serca, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia. 

Przy niedokrwistości można siedzieć przy otwartym oknie, a i tak odczuwać duszność! Dobrze jest zrobić przynajmniej domowy test na poziom żelaza (za ok. 41 zł). Zapytaj o niego w aptece. 

Gdy minie epidemia, postaraj się o normalną morfologię  (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). Tymczasem podczas zakupów pamiętaj  o produktach, które zawierają dużo żelaza, witaminy B12  i kwasu foliowego. Niech  w twoim koszyku znajdą się np.: wątróbka, sardynki w puszce, kasza jęczmienna, pasztet, jajka, kasza gryczana, ciecierzyca, natka, szpinak, biała fasola.

Reklama

Szybka lub wolna tarczyca

Gruczoł nie lubi stresów, a tych teraz nie brakuje. Duszności mogą pojawiać się zarówno  przy jego nadczynności, jak  i niedoczynności. W pierwszym przypadku to poganiane do pracy serce domaga się tlenu. W drugim - mięśnie oddechowe są osłabione, a krew z tlenem  za wolno dociera do komórek.

Na tarczycowe tło wskazują też: ciągłe uczucie gorąca, pocenie się, biegunki, chudnięcie, wypadanie włosów, drżenie rąk, zaczerwienienie powiek  i spojówek, rozdrażnienie (przy nadczynności), marznięcie, zaparcia, przybieranie  na wadze, wysuszenie skóry, apatia (przy niedoczynności) oraz problemy z miesiączką  (w obu przypadkach).

W aptece można kupić domowy test stwierdzający (orientacyjnie) niedoczynność tarczycy (za ok. 41 zł). W przyszłości pamiętaj o zbadaniu krwi na poziom hormonu TSH (ze skierowaniem).

Jeśli trzeba, by gruczoł zwolnił, dobrze jest jadać mniejsze posiłki. Jeśli jest za wolny - lepiej unikać warzyw krzyżowych typu brukselka, jarmuż, kalafior, kapusta, rzepa.

Osłabiony mięsień sercowy

Typowe są duszności podczas energicznego poruszania się (np. wchodzenia po schodach), ale też leżenia (tzw. orthopnoë, ustępujące w pozycji siedzącej i stojącej).

Mogą pojawiać się obrzęki na kostkach, w których po uciśnięciu zostaje przez chwilę dołek. Do czasu konsultacji (np. telefonicznej) z lekarzem możesz wspomóc serce, śpiąc na wysokiej poduszce.

Regularnie też oddawaj mocz, jeśli trzeba - z pomocą moczopędnych ziółek lub dań z pietruszką.

Zobacz również:

***

#POMAGAMINTERIA

Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: duszności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy