Duszności: Objawy, przyczyny, leczenie
W obliczu ostatnich wydarzeń pod lupę wzięto wszystkie objawy, które wiążą się z zakażeniem COVID-19. Wiele osób bojąc się o własne zdrowie, codziennie obserwuje niepokojące symptomy. Jednym z nich są duszności, które mogą wywołać dodatkowy stres, co często kończy się wizytą w szpitalu. Okazuje się, że duszność ta jest bardzo częsta, nawet u osób pozornie zdrowych. Choć nie zawsze musi świadczyć o rozwoju poważnych chorób, lepiej ją obserwować i zwrócić uwagę na inne towarzyszące jej symptomy. Bagatelizowana, może prowadzić nie wykrycia innych chorób, które mogą skutkować poważnymi zmianami w układzie oddechowym, krwionośnym, nerwowym, a także prowadzić do śmierci. Zatem, czy jest duszność? Jak się objawia? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza?
Duszność to subiektywne odczucie braku nabrania powietrza lub trudności w oddychaniu, które mogą objawiać się w różny sposób i najczęściej połączone są ze wzmożoną aktywnością mięśni oddechowych. Mogą pojawiać się u osób, które na co dzień nie skarżą się na jakiekolwiek dolegliwości, ale w przeważającej mierze towarzyszą tym, którzy borykają się z niektórymi przewlekłymi schorzeniami. Duszności mogą mieć różne nasilenie i ich aktywność jest spowodowana czynnikami środowiskowymi. Jednak najczęściej wiąże się je z infekcjami dróg oddechowych. Duszności mogą być również pierwszymi symptomami chorób układu sercowo-naczyniowego, a także nerwowego.
Objawy duszności
Duszności najczęściej powiązane są z infekcjami dróg oddechowych. Mogą pojawić się nagle, by po krótkim czasie samoistnie zniknąć lub z czasem się nasilać. Często towarzyszą im inne objawy, do których zalicza się wysoką gorączkę, płytki świszczący oddech, kaszel, odkrztuszanie krwi czy ucisk w mostku. Duszności mogą być objawem chorób, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, astma oskrzelowa, czy niewydolność oddechowa. Dzieje się tak na skutek niewystarczającej wymiany gazowej, czyli do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu.
Duszność może pojawiać się nie tylko podczas występowania infekcji układu oddechowego. Może również pojawiać się wskutek nawet najmniejszego wysiłku. Osłabiony organizm nie może pobrać tyle powietrza, ile potrzebuje. Najczęściej taka duszność występuje u osób, które cierpią z powodu problemów z układem krążenia, ale mogą również występować również u osób, które podejmują się np. wspinaczki wysokogórskiej. Jeśli nie skarżyliśmy się na jakiekolwiek schorzenia i duszność występuje podczas wysiłku, należy zgłosić się do lekarza. Może ona oznaczać rozwój niedokrwienny serca, obecność płynu w jamie oskrzelowej bądź przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Duszność spoczynkowa
Duszność spoczynkowa może również się ujawniać wtedy, gdy nie podejmuje się wysiłku fizycznego. Najczęściej pojawia się nagle, nawet podczas spoczynku, np. siedząc, ale ataki mogą nasilać się w trakcie leżenia. Jeśli duszność pojawia się w takich wypadkach, problemem mogą być schorzenia kardiologiczne, które wymagają interwencji lekarskiej. Jeśli towarzyszy jej lęk, ból żołądka i głowy połączony z zawrotami, a także kołatanie serca, świadczy to o zawale, czyli stanie w którym należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli podczas duszności nie występują inne objawy, nie wolno jej lekceważyć. Najlepiej udać się do lekarza w celu uzyskania dodatkowych badań, aby wykluczyć utajone choroby układu krążenia. Niekiedy duszność może być również pierwszym symptomem cukrzycy.
Ataki duszności mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się nagle i chory nie skarżył się wcześniej na inne dolegliwości. Wyjątkowo niebezpieczna może być duszność połączona z równoczesnym sinieniem ciała. Oznacza ono najczęściej to, że w układzie oddechowym pojawiło się ciało obce, które może doprowadzić do uduszenia. W takich sytuacjach należy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Jednym ze sposobów jest pochylenie do przodu (w pozycji stojącej) duszącej się osoby i uderzanie w plecy w przestrzeń między łopatkową. Inną metodą jest zastosowanie manewru Heimlicha (stojąc za poszkodowanym należy objąć go rękoma w dolnych partiach klatki piersiowej i nadbrzusza i silnie ściskać). Jeśli samodzielnie nie udało się wydobyć tymi sposobami ciała obcego, należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.