Reklama

Dziecięce choroby zakaźne, które są groźne dla dorosłych

Zakaźne choroby dziecięce dzięki powszechnym szczepieniom stają się coraz rzadsze. Wciąż jednak sporo dzieci choruje na ospę wietrzną, świnkę, odrę czy różyczkę. Mimo złego samopoczucia i uciążliwej wysypki mali pacjenci zazwyczaj szybko wracają do zdrowia. Niestety, dużo gorzej może być w przypadku dorosłych, a szczególnie osób starszych po 60. roku życia i mających osłabioną odporność. Popularne choroby wirusowe mają u nich ciężki przebieg i mogą prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, dają też nieco inne objawy i często trudno je zdiagnozować. Równie groźne są też dla kobiet w ciąży – zdarza się, że prowadzą do poronienia lub poważnych uszkodzeń płodu. Które zakaźne choroby dziecięce są zagrożeniem dla dorosłych? Jak się objawiają i czy można się przed nimi uchronić?

Objawy i powikłania ospy wietrznej u dorosłych

Ospa wietrzna to niezwykle zaraźliwa choroba, której głównym objawem jest pęcherzykowata i swędząca wysypka na całym ciele. U dorosłych ma znacznie cięższy przebieg, a ryzyko powikłań wzrasta z wiekiem. Wiele osób zmaga się z wysoką gorączką, a wysypka obejmuje także błony śluzowe jamy ustnej i narządy rodne. Najczęstszym powikłaniem jest ospowe zapalenie płuc, które rozwija się już między 3. a 5. dniem choroby i może nawet prowadzić do niewydolności oddechowej. Rzadkie, ale jeszcze groźniejsze jest ospowe zapalenie mózgu, które kończy się trwałymi zaburzeniami neurologicznymi (padaczka, porażenie mięśni), a nawet śmiercią. Inne powikłania to zapalenie węzłów chłonnych czy zakażenia skóry. Ospa jest również bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży – powoduje poronienie, a także ciężkie uszkodzenia płodu. Dlatego w przypadku kontaktu z chorą osobą należy zgłosić się do lekarza, który może podać pacjentce immunoglobuliny przeciwko wirusowi ospy. Jest to jednak najbardziej skuteczne w ciągu 96 godzin od kontaktu z chorą osobą.

Reklama

Objawy i powikłania odry u dorosłych

Odra objawia się wysoką gorączką, katarem i zapaleniem spojówek. Najbardziej charakterystyczny symptom to wysypka – najpierw na wewnętrznej stronie policzków pojawiają się białe grudki otoczone czerwoną obwódką. Z czasem zmieniają się w plamiste wykwity i rozprzestrzeniają się na całym ciele. U niektórych osób obserwuje się też suchy kaszel. Dla dorosłych odra jest bardzo niebezpieczna – u kobiet w ciąży powoduje poronienia, u osób starszych może nawet być śmiertelna. Często atakuje mięsień sercowy i płuca oraz ucho środkowe. W nielicznych przypadkach rozwija się zapalenie mózgu, które przez wiele lat daje poważne objawy neurologiczne.

Różyczka niebezpieczna dla kobiet w ciąży

Różyczka na początku przypomina zwykłe przeziębienie, jednak po kilku dniach na twarzy można zauważyć bladoróżową, drobną wysypkę. Z czasem rozprzestrzenia się ona na całe ciało, a u niektórych osób jest mocno swędząca. Dorośli zazwyczaj przechodzą różyczkę łagodnie, jednak może być niebezpieczna dla młodych kobiet – częstym powikłaniem jest przewlekły ból stawów. Największe zagrożenie różyczka stanowi w ciąży – wywołuje poważny wady płodu – może uszkadzać mózg, serce i inne narządy dziecka.

Objawy i powikłania świnki u dorosłych

Charakterystycznym objawem świnki jest obrzęk ślinianki przyusznej, zazwyczaj jednostronny, a także wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni. U dzieci choroba ma łagodny przebieg, jednak u dorosłych wraz z wiekiem wiąże się z coraz poważniejszymi powikłaniami. Jednym z najczęstszych jest zapalenie jąder lub jajników, a nawet niepłodność. U kobiet świnka może też zaatakować trzustkę i stawy (wywołuje stan zapalny). Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, tarczycy czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Szkarlatyna u dorosłych

Szkarlatyna to zaraźliwa choroba wywoływana przez paciorkowce. Początkowo może być mylona z anginą, ale po kilku dniach na ciele pojawia się wysypka (przede wszystkim na tułowiu, pośladach czy w zgięciach łokci). Później dochodzi do łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach. Niestety u dorosłych choroba wiąże się z groźnymi powikłaniami. Najczęściej dochodzi do zapalenia stawów, ucha środkowego i nerek. Choroba może też zaatakować serce i węzły chłonne. Niezbędna jest antybiotykoterapia i kontakt z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby zakaźne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy