Dziecko na diecie bezglutenowej
Testy alergiczne potwierdziły diagnozę - twoje dziecko nie toleruje glutenu. Pamiętaj, że z jego diety musisz wyeliminować pszenicę, żyto, jęczmień, owies i orkisz.
Na szczęście produktów dla osób, które nie mogą spożywać tych zbóż, jest coraz więcej. Można kupić je nie tylko w sklepach ekologicznych, ale i zwykłych supermarketach.
Ryż - jest dobrym źródłem węglowodanów, błonnika, minerałów i witamin z grupy B. Jest bogaty w potas, wapń, fosfor i magnez. Więcej składników odżywczych ma ryż brązowy, niż biały. Z ryżu produkuje się wiele produktów spożywczych; płatki, wafle, makaron, groszek ptysiowy, napoje. Historyczną ciekawostką jest fakt, iż polski uczony Kazimierz Funk w roku 1912 wyodrębnił z otrąb ryżowych witaminę B1, która zapobiega i leczy chorobę Beri-Beri.
Proso - proso dmuchane robi się z kaszy jaglanej. A jest ona lekkostrawnym, bardzo wartościowym pod względem odżywczym składnikiem pokarmowym. Zawiera dużo białka, witamin, mikro i makroelementów. Jako jedyne zboże zawiera zespół aminokwasów pozwalający zachować równowagę kwasowo-zasadową w jelitach. Smakuje wyjątkowo w postaci zapiekanki z warzywami, ale można ją zrobić również na słodko - z dodatkiem malin, jabłek, czy morel.
Gryka - zaliczana do grupy tzw. zbóż rzekomych. Nie są one typowymi zbożami, za to dostarczają suchych owoców skrobiowych. Gryka jest jedną z cenniejszych roślin pod względem odżywczym - bogata w bezglutenowe białko, błonnik pokarmowy, żelazo, miedź, chrom i witaminy. Można z niej produkować kaszę, płatki, mąkę i chrupki.
Kukurydza - może być spożywana w postaci gotowanych kolb, jak i przerobiona na mąkę, kasze, płatki i olej. Bogata w witaminę B i PP, karoten, selen działający przeciwnowotworowo i łagodzący dolegliwości ze strony zbyt wrażliwej skóry.
Uwaga! W diecie bezglutenowej, ale też w przypadku alergii pokarmowej, należy bardzo ostrożnie podawać płatki i chrupki kukurydziane, nie tyle z uwagi na zawartość kukurydzy, ale przede wszystkim w związku z obecnością w ich składzie szkodliwych składników niezbędnych do ich produkcji, a nie umieszczonych na etykietkach.
Amarantus - zwany szarłatem, jest zbożem rzekomym. Jego nasiona zawierają łatwo przyswajalne białko bezglutenowe oraz tłuszcze jedno i wielonasycone, błonnik pokarmowy, wapń, magnez, potas, fosfor, witaminy i antyoksydanty. Na rynku można dostać amarantus w postaci mąki lub ziarna.
Quinoa - inaczej zwana komosą ryżową lub prosem brazylijskim. Należy do zbóż rzekomych. Jest bogata w białko, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Jest ono bardzo wartościowe, a swoją wartością przewyższa wartość białka pszenicy, a nawet mleka. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, żelazo, wapń, magnez, witaminy A i E oraz B. Z tej rośliny produkuje się - ziarno, mąkę, płatki, napoje np. mleko guinoa.
Tapioka - Wytwarzana jest ze skrobi manioku.
Uwaga! Maniok w stanie surowym jest trujący! Po obróbce - ugotowaniu, wysuszeniu, przerobieniu na mąkę, traci swoje toksyczne właściwości. Tapioka jest wysokowęglowodanowym składnikiem pokarmowym i prawie nie zawiera białka. Nie ma specjalnych właściwości odżywczych, ale bardzo dobrze nadaje się do zagęszczania potraw, a więc do przygotowywania sosów, kisieli i budyniów. Można ją nabyć w postaci mąki i granulatu.
Sorgo - ma wartości odżywcze podobne do prosa (występuje też pod nazwą proso afrykańskie). Na naszym rynku występuje rzadko.